Przydatne informacje
Adres:
ul. Bolestraszyce 130
37-722 Bolestraszyce
Adres e-mail:
arboretum@poczta.onet.pl
Strona www:
Arboretum i Zakład Fizjografii w BolestraszycachTelefon:
16 671 64 25
Opis atrakcji
Arboretum w Bolestraszycach jest magicznym miejscem. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, ponieważ ten niezwykły ogród botaniczny ciągle poszerza swoją ofertę przyrodniczą, kulturalną i edukacyjną.
Feria barw i oaza spokoju
Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach powstały w 1975 r. jako placówka naukowa Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Obejmuje dawny park i piękny dwór, w którym w połowie XIX w. mieszkał i tworzył znakomity malarz Piotr Michałowski. Dziś na parterze budynku mieści się Muzeum Przyrodnicze. Na terenie Arboretum znajduje się także dziewiętnastowieczny fort dawnej Twierdzy Przemyśl.
Na 29 ha tego niezwykłego ogrodu zgromadzono około 4,5 tys. gatunków, odmian i form roślin w kolekcjach m.in. dendrologicznej (drzewa i krzewy), roślin wodnych i bagiennych. Są też rośliny z rodziny wrzosowatych, szklarniowych, biblijnych oraz Narodowa Kolekcja Irysów. Swoje miejsce mają rośliny użytkowe, czyli dzikie jadalne i barwierskie (z których uzyskać można barwniki). Szczególną troską otoczone są gatunki wpisane na krajową czerwoną listę roślin rzadkich, zagrożonych i ginących. Arboretum ma także historyczną kolekcję gatunków i odmian drzew owocowych, zwłaszcza jabłoni, derenia i gruszy. Oferuje sadzonki tych drzew.
Arboretum to miejsce, gdzie godzinami można spacerować odczytując tabliczki z opisami roślin lub tylko podziwiając ich urok, zależny odpory roku. Zachęcają do tego żwirowe alejki, wąskie ścieżki i drewniane pomosty biegnące przez staw.
Muzeum na świeżym powietrzu
Arboretum od lat skupia się na edukacji, propagowaniu kultury i działalności naukowej. Cyklicznie organizowane są tu wystawy, koncerty, konferencje, warsztaty i plenery malarskie. Imprezy odbywają się w świetnie wkomponowanych w ogród obiektach przeniesionych z innych miejsc. Przy wsparciu Funduszy Unijnych Arboretum zaadaptowało je i dostosowało do nowych funkcji. Tuż za bramą wejściową znajduje się stodoła z Cieszanowa, doskonale dostosowana do celów wystawienniczych. Świetliki w dachu i profesjonalne oświetlenie wydobywają z prezentowanych tu dzieł sztuki to, co najpiękniejsze. Wystawiane są prace lokalnych, ale też pochodzących z całej Polski twórców. Wystawy i konferencje organizowane są także w drewnianym budynku z Kalwarii Pacławskiej.
Z kolei plebania z Jodłówki jest doskonale przygotowana nie tylko do celów wystawienniczych, ale też warsztatów. Działające w Arboretum Centrum Edukacji Dziedzictwa Kulturowo-Przyrodniczego prowadzi zajęcia i praktyki z zakresu dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego, ekologii i ochrony przyrody. To oferta dla dzieci, młodzieży szkolnej, studentów i nauczycieli. Organizuje warsztaty edukacyjne, dotyczące dziedzictwa kulinarnego oraz warsztaty z zakresu ogrodnictwa, sztuki użytkowej i fotografii.
Tuż obok plebanii pyszni się malwami i floksami wiejski ogródek, powstał też tradycyjny warzywnik i kolekcja roślin dziko rosnących jadalnych, użytkowych i barwierskich. W ogrodzie jest także ścieżka dydaktyczna poświęcona roślinom i zwierzętom środowiska wodnego, a w stawach na terenie ogrodu żyją wiekowe żółwie.
Ogród biblijny
Arboretum doskonale wykorzystuje trendy pojawiające się we współczesnym świecie. W 2007 r. powstała np. kolekcja dzikich roślin jadalnych Polski. W ostatnim czasie osoby zainteresowane zdrową żywnością przypominają sobie o jadanej niegdyś lebiodzie czy pokrzywie.
Atrakcją do której warto zajrzeć jest także kolekcja roślin biblijnych, które pojawiają się na kartach Świętej Księgi. To m.in. winorośl, drzewo figowe, oliwne oraz granatowe. Powstał też unikatowy w skali Polski Ogród Dydaktyczny dla osób z niepełnosprawnościami – to Uniwersalny Ogród Sensualny. Zgromadzono tu rośliny oddziałujące na wszystkie zmysły człowieka, jest przystosowany do swobodnego poruszania się w nim osób na wózkach. Ogród ten umożliwia bezpośredni kontakt ze specjalnymi gatunkami roślin, atrakcyjnymi pod względem zapachowym i dotykowym.
Do Arboretum można wracać wiele razy, by za każdym razem odkryć coś interesującego. Szczególnie warto skorzystać z imprez jakie organizuje ta placówka kultury i nauki, to m.in. Majówka, Noc Świętojańska, Międzynarodowy Plener Artystyczny Wiklina w Arboretum i plenery malarskie oraz wrześniowy Festiwal Derenia.