Przydatne informacje
Adres:
ul. Blich 2
38-400 Krosno
Adres e-mail:
recepcja@miastoszkla.pl
Strona www:
Centrum Dziedzictwa Szkła w KrośnieTelefon:
134440031
Opis atrakcji
To interaktywne muzeum powstało, by dokumentować historie przemysłu szklanego w Krośnie. Jest wyjątkowym miejscem, gdzie całe rodziny mogą spędzić twórczo czas ucząc się poprzez zabawę.
Warsztaty i prezentacje
Centrum Dziedzictwa Szkła jest nietypową hutą szkła, produkującą własne wyroby w podziemiach ukrytych pod zabytkowym Starym Miastem. Oferuje pokazy formowania i zdobienia szkła, warsztaty i wystawy. Najważniejsze jest to, że zwiedzający mogą nie tylko dotykać eksponatów, ale też tworzyć własne dzieła. W efekcie w interesujący sposób i w praktyce poznają historię szklanej wytwórczości. A sięga ona w „Mieście Szkła” roku 1923, kiedy zbudowano i uruchomiono tu pierwszą hutę szkła.
Do głównych atrakcji placówki należą efektowne, odbywające się na oczach publiczności pokazy. Zespół hutników pracuje przy piecu wybierając porcje gorącego szkła i formując ręcznie, przy pomocy prostych narzędzi różne przedmioty – kwiaty czy wazony. Rozżarzona masa szklana o temperaturze 1100-1200 stopni, precyzyjne ruchy hutników, wreszcie powstające szklane cuda to widowisko przykuwające uwagę i budzące silne emocje.
Na kolejnym poziomie zwiedzający obserwują prace dekoratorów czyli zdobników szkła, pracujących różnymi metodami i technikami. Grawer i kugler czyli szlifierz - rzeźbią szklaną powierzchnie przedmiotów tworząc dekoracje i płaskorzeźby. Obok swoje stanowisko mają malarki, dalej jest piec fusingowy spiekający w jedną całość przygotowane przez artystkę szklane kompozycje.
Przy warsztacie witrażowym można poznać stare i nowe techniki tworzenia przeszkleń. Wyjątkowe zainteresowanie zwiedzających budzi obserwacja ręcznego formowania na palniku. W ten sposób mogą „na żywo” śledzić proces tworzenia szklanych miniatur.
Turyści mogą czynnie angażować się w zwiedzanie – pytać, oglądać szczegóły i spróbować swoich sił w szklarskim rzemiośle. Turysta ma niepowtarzalną okazję, by wziąć do ręki piszczel i spróbować „wydmuchać” wazon czy szklaną bańkę, wybić medal lub uczestniczyć w warsztatach zdobienia szkła np. grawerskim czy malarskim.
Szklana galeria
Centrum składa się z dwóch budynków – w głównym przy ul. Blich 2 mieszczą się wspomniane pracownie. Jest tu także sala projekcyjna, gdzie wyświetlany jest film poświęcony historii krośnieńskiego szkła. Niespodzianka czeka na poziomie -4 czyli przy wejściu z parkingu. Na podłodze powstało malowidło 3D, którego powierzchnia wynosi 80 metrów kwadratowych. Przedstawia wnętrze dawnej huty szkła.
Drugi z budynków to tzw. piwnice przedprożne, które znajdują się przed zachodnią pierzeją krośnieńskiego Rynku. Mieści się tu ekspozycja najcenniejszych dzieł szklanej sztuki, wykonanych przez artystów związanych z Krosnem lub pochodzących stąd.
Tu znajduje się również sala „Szkło w fizyce”, w której eksponowane są m.in. szklane soczewki, kalejdoskop i światłowody. Za ich pomocą można poznać fizyczne właściwości szkła. W piwnicach prezentowane są także przykłady szklanych przedmiotów wyprodukowanych dla światowych marek.
Wystawy czasowe
Kolejną atrakcją są, organizowane kilka razy w roku, wystawy czasowe. Zobaczyć można szkła polskich i światowych wytwórni oraz warsztatów, dzieła międzynarodowej sławy twórców, obiekty historyczne i unikatowe kolekcje.
Jest również sklep firmowy, a w nim bogactwo szklanych pamiątek, biżuterii, szkieł dekoracyjnych i użytkowych.
Zwiedzanie Centrum, czyli budynku głównego wraz z piwnicami przedprożnymi, zajmuje około dwóch godzin. Czas zwiedzania samego budynku głównego to 1,5 godziny. Turyści mogą oglądać wystawy wyłącznie pod opieką przewodnika.
Dla gości, którzy nie mają zbyt wiele czasu, lecz chcieliby poznać bliżej szklane dziedzictwo, został uruchomiony 30-minutowy program zwiedzania samego budynku głównego.
Zimą jest możliwość zdobienia ozdób świątecznych oraz bombek choinkowych, z kolei wiosną można tworzyć dekoracje wielkanocne. Przez cały rok turyści mogą wykonać szklaną biżuterię lub przemienić puste opakowania, np. słoiki czy butelki, w ciekawe flakony, szkatułki bądź pojemniki. Warsztaty dostępne są dla każdego począwszy od przedszkolaków, po seniorów.