Zwiedzaj z Funduszami - Platforma z atrakcjami województwa Podkarpackiego

Rozmiar czcionki

A- A A+

Kontrast

Strona główna Mapa atrakcji Centrum Edukacji Kulturalnej w Jarosławiu

Centrum Edukacji Kulturalnej w Jarosławiu

Rynek 1, 37-500 Jarosław

Przydatne informacje

Adres:

ul. Rynek 1

37-500 Jarosław

Adres e-mail:

e-mail: kancelaria@um.jaroslaw.pl

Telefon:

16 624 87 00

Opis atrakcji

Nazwa brzmi poważnie, ale każdy kto odwiedzi Centrum Edukacji Kulturalnej w Jarosławiu ma gwarantowaną wspaniałą zabawę. Tu można spróbować swych sił w teatrze, sztuce origami, muzyce ale też obejrzeć film w niesamowitej scenerii.

Fascynujący świat kultury i sztuki

Choć zajmuje odrestaurowane piwnice ratusza i przestrzeń zabytkowej Bramy Krakowskiej jest na wskroś nowoczesną placówką. Centrum Edukacji Kulturalnej w Jarosławiu (CEK) to bardzo atrakcyjne miejsce, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Oferuje sześć stref stworzonych do działań interaktywnych oraz pełnych przygód podróży w świat kultury i sztuki.

Już holl jest intrygujący. Znajduje się tu szafa, która gra. Zwiedzający może odtworzyć poszczególne dźwięki gamy, a przy okazji sporo się dowiedzieć m.in. o kompozytorach czy operach.

W sali nawiązującej do historii malarstwa na tzw. tarczy Newtona uczestnicy zajęć uczą się mieszania barw, ich nasycenia czy odcieni. Otrzymują do dyspozycji szklane ekrany i specjalne flamastry. Kreatywna ściana daje możliwość wcielenia się w twórców i praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy o mieszaniu kolorów. „Pryzmat Goethego” uczy w praktyce, na czym polega rozszczepienie światła. Znajdują się tu także multimedialne stanowiska. Na jednym z nich można zrobić sobie zdjęcie i modyfikować je różnymi filtrami. Kolejne daje możliwość tworzenia własnych witraży.

Sala „Laboratorium teatralne” powstała dla zainteresowanych aktorstwem. Poznawanie teatru od strony kulis ułatwia profesjonalny ekran cieniowy, dzięki któremu uczestnicy warsztatów stają się aktorami teatru cieni. Jest także scena przystosowana do przedstawień z wykorzystaniem pacynek, marionetek i innych lalek.

W sali „Świat architektury” znajduje się m.in. aplikacja „Zbuduj swój ratusz”. Zabawa polega na tym, że każdy według własnej wizji może przebudować jarosławski ratusz na multimedialnym ekranie w wybranym przez siebie stylu. Z kolei na stole ze zniekształconymi obrazami sprawdzić można jak „ożywają” płaskie obiekty. Ściana do nauki perspektywy z gumowymi linkami w praktyczny sposób pokazuje różnicę pomiędzy pierwszym a drugim planem. Tu można nauczyć się zasad tworzenia widoku perspektywicznego.

Jest także sala zatytułowana „W świecie rzeźby”, w której uczestnicy zabawy poznają historię tego gatunku sztuki. Ale działają też praktycznie, m.in. dzięki ruchomej ścianie mogą wykonać własne płaskorzeźby. Kolejną ciekawostką jest tzw. „Lewitująca rzeźba”. Magnetyczne klocki służą do wykonania płaskorzeźby na lustrzanej płaszczyźnie. Z kolei szafa z wysuwanymi przegródkami, przypominającymi książki, pozwoli na usystematyzowanie i rozszerzenie wiadomości dotyczących mniej lub bardziej znanych, trójwymiarowych dzieł sztuki.

W pomieszczeniu „Papieroplastyka” dzieją się prawdziwe cuda. Tu i dzieci i dorośli ćwiczą swoje umiejętności manualne i twórcze myślenie. Samodzielnie lub w grupie składają figury origami o różnym stopniu trudności. W każdej z sal tematycznych zwiedzający poznają daną dziedzinę sztuk plastycznych zarówno od praktycznej, jak i teoretycznej strony.

Brama Krakowska

W dawnych czasach, w jarosławskich murach znajdowały się trzy bramy. Ta najbardziej okazała i reprezentacyjna stanowiła wjazd do miasta od strony zachodniej. Brama Krakowska – bo o niej mowa powstała w pierwszej połowie XVI wieku. Posiadała aż trzy kondygnacje, ale rozebrano ją w XVIII wieku. Okazało się jednak, że zachowały się dwupoziomowe piwnice. Fragment Bramy Krakowskiej został odtworzony, aby mogli go podziwiać turyści. W pobliżu zobaczyć można również relikty murów miejskich, pozostałości fosy i wału.

Dziś, mieszczące się w podziemiach Bramy, Centrum Edukacji Kulturalnej służy poznaniu historii i kultury miasta oraz jego zabytków. To XVI-wieczny „skrawek” dziedzictwa kulturowego Jarosławia, którego wnętrze wprowadza w klimat ówczesnych czasów. Korzystając z urządzeń multimedialnych można wyruszyć na wirtualny spacer ulicami miasta, poznać charakterystykę zabudowań oraz biografie sławnych jarosławian. To także miejsce kulturalnych wydarzeń – wystaw, koncertów, warsztatów. Atrakcją dla mieszkańców i przyjezdnych są wieczorne prezentacje multimedialne, wyświetlane okazjonalnie na jednej ze ścian Bramy Karkowskiej.

Centrum Edukacji Kulturalnej poza stałą ofertą prowadzi także projekty artystyczne. Jednym z ważniejszych wydarzeń są Jarosławskie Dni Sztuki, organizowane przez Jarosławski Ośrodek Kultury. Dodać trzeba, że CEK jest częścią tego Ośrodka. W programie Dni Sztuki są warsztaty artystyczne, koncerty, spektakle, happeningi, instalacje artystyczne, projekcje multimedialne, spotkania autorskie i wystawy.

Centrum organizuje także wiele warsztatów dla dzieci i młodzieży. Bywają także w wersji on-line. Wśród proponowanych tematów zajęć znalazły się: kaligrafia, sgraffito, monotypia, rękodzieło, haft, papeteria, kukiełki i wiele innych. Centrum Edukacji Kulturalnej wraz z zabytkową przestrzenią Bramy Krakowskiej to obowiązkowy punkt na mapie turystycznej Jarosławia.

Centrum Edukacji Kulturalnej w Jarosławiu zostało otwarte 24 kwietnia 2019 roku dzięki Funduszom Unijnym. Powstało w ramach projektu „Jarosław Magiczne Miasto”, bo takie jest właśnie to miejsce.

Pomieszczenie typu piwnica, całe zbudowane z czerwonej cegły. Podłoga z szaro-beżowych płyt. Na półokrągłym, ceglanym sklepieniu czarne listwy oświetleniowe z czarnymi lampami, na ścianach ramy z plakatami. Po prawej białe, stojące kioski informacyne.
Sylwetka kobiety z długimi ciemnymi włosami od tyłu, przód postaci widoczny na zdjęciu w multimedialnym stanowisku, które można modyfikować różnymi filtrami – do wyboru impresjonizm, sepia.
Kobieta z długimi, ciemnymi włosami stoi przed multimedialnym stanowiskiem – Alfabet muzyki. To podświetlana tablica z kolorowymi kwadratami. Na kwadratach napisy: C jak cały to, D jak dynamika, E jak emisja głosu, Fryderyk Chopin, F ja fortepian i inne.
Białe pomieszczenie z kilkoma stoiskami multimedialnymi, obramowanymi żółtą listwą. Na pierwszym napis: opisywanie koloru, a pod nim wiele kolorowych prostokątów. Na suficie trzy lampy w formie kół, podzielonych na kolorowe części.
Instalacja z wysuwanymi zdjęciami rzeźb. Opisane zdjęcia wielkości A4 są niejako „wsunięte” prostopadle w ścianę. Wysuwa się je pociągając za niebieską ramkę.
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności