Zwiedzaj z Funduszami - Platforma z atrakcjami województwa Podkarpackiego

Rozmiar czcionki

A- A A+

Kontrast

Strona główna Mapa atrakcji Ekspozycja edukacyjno - przyrodnicza w Dukli,...

Ekspozycja edukacyjno - przyrodnicza w Dukli, Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie

Trakt Węgierski 8A, 38-450 Dukla

Przydatne informacje

Adres:

ul. Trakt Węgierski 8A

38-450 Dukla

Telefon:

13 436 74 62

Opis atrakcji

Diorama, okazy skał i używane niegdyś narzędzia, a do tego mnóstwo fotografii przedstawiających przyrodę Bieszczad, Pogórza Strzyżowskiego i Beskidu Niskiego. To wszystko obejrzeć można na bardzo ciekawie zaaranżowanej ekspozycji w Dukli.

Nowoczesna edukacja przyrodnicza

Niewielka Dukla w Beskidzie Niskim jest urokliwym miasteczkiem kojarzonym ze Św. Janem z Dukli i Janem Pawłem II. Będąc tu, warto zajrzeć na rynek, zwiedzić Muzeum Historyczne w Pałacu i Klasztor oo. Bernardynów. Magnesem przyciągającym turystów jest także pobliska Góra Cergowa z wieżą widokową.

Koniecznie trzeba też zarezerwować czas na zwiedzenie miejsca w zupełnie innym klimacie, lecz równie atrakcyjnego. Przy ul. Trakt Węgierski mieści się siedziba Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie. Oferuje wiedzę przyrodniczą w bardzo „nowoczesnej pigułce”.

Świat Parków Krajobrazowych w pigułce

Jednym z zadań Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie jest edukacja przyrodnicza. Zespół wypełnia je doskonale poprzez warsztaty w plenerze, ale także poprzez ofertę lekcji w swojej siedzibie. W 2014 roku powstała tu sala informacyjno - edukacyjna, w której uczestnicy czują się jak w bajkowym świecie. Na ścianach umieszczono fotografie lasu, a całą przestrzeń wypełniają modele pni drzew.

W pniach umieszczone zostały monitory dotykowe, każdy może w swoim tempie obejrzeć na nich prezentacje multimedialne. Zawierają opis, zdjęcia rzadkich roślin i zwierząt oraz informacje o zabytkach historycznych i kulturowych występujących na obszarach Parków Krajobrazowych administrowanych przez Zespół. A są to Park Krajobrazowy Czarnorzecko-Strzyżowski wraz z otuliną, Jaśliski, Ciśniańsko-Wetliński, Doliny Sanu oraz Pasma Brzanki (część położona w województwie podkarpackim). Obok monitorów w strukturze pni znajduje się 9 gablot cylindrycznych z modelami roślin i zwierząt charakterystycznych dla tego terenu. Sala dodatkowo wyposażona została w wielkoformatowe fotografie. Z czasem okazało się, że jedna sala to za mało, więc kolejną inwestycję wsparły Fundusze Europejskie.

Inspirująca ekspozycja

W trzech salach na piętrze powstała ekspozycja edukacyjna prezentująca aranżację przestrzeni przyrodniczej, kulturowej i geologicznej Karpackich Parków Krajobrazowych. Największa z sal prezentuje różnorodność biologiczną Bieszczad, Pogórza Strzyżowskiego i Beskidu Niskiego. Jest tu diorama (rodzaj makiety przedstawiającej okazy roślin i zwierząt) przedstawiająca buczynę karpacką. Pomiędzy drzewami ustawiono makiety wybranych gatunków zwierząt. Okazuje się, że nie tylko dzieci z zaciekawieniem oglądają, jak wygląda prawdziwy wilk, lis, borsuk, wiewiórka czy liczne gatunki ptaków. Całą ekspozycję można obejść dookoła i w spokoju obejrzeć i te groźne, i te kojarzone raczej z bajek zwierzaki. Całość uzupełniają wielkopowierzchniowe fotografie, efekty świetlne i dźwiękowe.

Dawna wieś podkarpacka

Druga sala poświęcona jest życiu dawnej wsi podkarpackiej. Eksponaty umieszczono za zamkniętą ścianką, imitującą elewację drewnianego domu. Przez okienka zajrzeć można do wnętrza, gdzie zebrano używane dawniej w domu sprzęty. Jest m.in. stare żelazko, tarka do prania i naczynia codziennego użytku dawnych mieszkańców: Bojków, Łemków czy Pogórzan.

W trzeciej sali stoją gabloty zaprojektowane w formie podświetlanych słupów ze zbiorami geologicznymi. Są tu m.in. fragmenty skał występujących na terenie Parków Krajobrazowych, a nawet imitacje jaskiń, w których bytują nietoperze. Sale przylegają do siebie stanowiąc zwartą przestrzeń wystawową.

To miejsce jest chętnie odwiedzane zarówno przez wycieczki szkolne, grupy dorosłych czy też indywidualnych turystów. Ponadto za budynkiem siedziby Zespołu powstała Terenowa Baza Edukacyjna umożliwiająca prowadzenie zajęć, konkursów i zabaw ekologicznych. To także strefa relaksu na świeżym powietrzu z wykorzystaniem zainstalowanych tam interaktywnych tablic edukacyjnych. Znajdują się na nich opisy gatunków drzew, tropów i głosów zwierząt, budek lęgowych dla ptaków i schronów dla nietoperzy. Edukację można też prowadzić pod osłoną altany edukacyjnej.

Ekspozycja złożona ze starych drewnianych narzędzi, domowego użytku np. cepy, kołowrotek, przetak, kosz, dzban i inne.
Diorama - wycinek lasu z pniami drzew, dzikimi zwierzętami: dwa wilki, sarna, kruk, kuna leśna.
Podświetlone gabloty wkomponowane w czarne, sześcienne kolumny. W gablotach eksponaty w postaci różnych skał.
Zbliżenie eksponatu – skały w kolorach brązu, beżu i bursztynu. Widoczna część podpisu: kalcytowa, m. Lipowica
Gabloty w formie sześciennych skrzynek przymocowanych do ściany wyłożonej tapetą lasu. W gablotach eksponaty: ropuchy, przytulii okrągłolistnej i jaszczurki.
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności