Zwiedzaj z Funduszami - Platforma z atrakcjami województwa Podkarpackiego

Rozmiar czcionki

A- A A+

Kontrast

Strona główna Mapa atrakcji Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Kolejowa 29a, 38-400 Krosno

Przydatne informacje

Adres:

ul. Kolejowa 29a

38-400 Krosno

Adres e-mail:

biuro@etnocentrum.pl

Telefon:

13/ 47 43 512

Opis atrakcji

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej mieści się w budynku zabytkowego dworca kolejowego. To interesujące połączenie muzeum z domem kultury. Odwiedzający to miejsce goście, dzięki nowoczesnej technologii, mają szansę zajrzeć w przeszłość, która jest niezwykle inspirująca.

Pociąg do tradycji

Zabytkowy budynek dworca kolejowego w Krośnie, od piwnic po dach, został zmodernizowany i dostosowany do roli nowoczesnej, interaktywnej placówki kultury. Przy wsparciu Funduszy Unijnych stał się świetną przystanią dla osób, które uwielbiają „podróże w czasie”. Zdecydowanie warto to zobaczyć.

O dawnym charakterze budynku przypomina zlokalizowana na parterze poczekalnia dla podróżnych. Są tu miejsca do siedzenia i dotykowe ekrany z rozkładem jazdy pociągów, które wciąż zatrzymują się na tej stacji.

Etnocentrum dba o zachowanie i promowanie tego, co najważniejsze w bogatej kulturze regionu. Na poddaszu znajdują się sale wystawiennicze, gdzie zazwyczaj raz w miesiącu organizowany jest wernisaż prac lokalnych twórców. Piętro niżej urządzono Izbę Weselną z długim stołem biesiadnym i podium dla kapeli. Tu odbywają się m.in. „potańcówki” z muzyką na żywo. Goście świetnie też bawią się korzystając z tablicy multimedialnej z etnokaraoke. Ścianę zdobią reprodukcje zdjęć ślubnych dawnych mieszkańców, a każde z nich ma ciekawą historię.

Obok w tzw. Izbie Gościnnej zgromadzono meble, które znajdowały się na wyposażeniu tradycyjnych domów z regionu oraz instrumenty. Można zagrać na lirze korbowej czy cymbałach lub zajrzeć do szuflad kredensu. Świetną zabawę oferuje wirtualna przymierzalnia ludowych strojów. Wbrew pozorom nie tylko dzieci dobrze się bawią, sprawdzając jak leży na nich tradycyjny strój Łemków lub Pogórzan.

Podworzec, Pasternik i wirtualna podróż pociągiem

Kolejne ciekawe miejsca to „Podworzec” i „Pasternik”. W pierwszej z sal prezentacja multimedialna (wyświetlana na ścianie) obrazuje życie dawnej wsi w czterech porach roku. Na zdjęcie tradycyjnej, pogórzańskiej chaty nałożone są postacie aktorów wykonujących codzienne prace. Np. jesienią kobieta z dziećmi przebiera ziemniaki, a chłopiec układa drewno rąbane przez ojca. Można też obejrzeć i – co najważniejsze - użyć zgromadzonych w sali przedmiotów codziennego użytku: maśniczki, magielnicy, hebla, koromysła czy cepów.

„Pasternik” – to dawna nazwa zarówno pastwiska, jak i łąki. Prezentacja w tej Sali przedstawia charakterystyczne dla łąki rośliny, zwłaszcza zioła dawniej powszechnie używane. Są także zwierzęta, a animator opowiadając historię regionu, dostosowuje ją do wieku gości, okraszając legendami i bajkami.

Etnocentrum jest miejscem doskonale wykorzystującym nowoczesne technologie. Prawdziwe ich królestwo to podziemia. W scenerii dawnego peronu kolejowego można odbyć wirtualną podróż pociągiem po okolicznych miejscowościach. Sporo tu ekranów dotykowych, gier w technologii kinect, ale są także tradycyjne gry planszowe, bo najważniejsze jest bycie razem.

Na środku sali legend stoi nowoczesny wóz drabiniasty. Wystarczy wsiąść do środka, by przenieść się w świat opowiadanej legendy, a zgromadzone w pomieszczeniu przedmioty ożywają.

Warsztaty – spotkanie mistrza i ucznia

Etnocentrum ma być także miejscem spotkań starszego i młodszego pokolenia. Świetnie sprawdza się to podczas warsztatów z mistrzem. Warto spróbować swych sił m.in. w rękodziele, rzeźbie, tańcu czy śpiewie. Można też dobrze zjeść, bo warsztaty kulinarne cieszą się niesłabnąca popularnością. W kuchni co niedzielę o 10.30 rozpoczynają się Etnoranki. Pod okiem instruktorek wszyscy chętni uczą się gotować tradycyjne potrawy regionalne, aby później wspólnie biesiadować. W sklepie z rękodziełem oferowane są oryginalne pamiątki wykonane przez rękodzielników Etnocentrum. Przed budynkiem od maja do października organizowany jest Jarmark Staroci.

Dworzec wypiękniał także z zewnątrz, a na placu postawiono drewnianą chatę wiejską z ogródkiem ziołowym. Całość jest oświetlona, co dodaje temu miejscu niezwykłego uroku. Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej to sekcja Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Biały budynek Etnocentrum na tle bezchmurnego nieba, przed budynkiem grewniane folklorystyczne drewniane rzeźby
Sala stylizowana na dziwiętnastowieczny pokój
Drewniane kioski informacyjne z możliwościa odsłuchiwania starych pięni ludowych
Ekspozycja ze starymi drewnianymi sprzętami gospodarstwa domowego, naścianie wyświetlkone zdjęcie starej drewnianej chaty i krajobrazu wiejskiego
Bukiet z klosów zbóż postawiony na drewnianym stole, w tle ściana z obrazami
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności