Zwiedzaj z Funduszami - Platforma z atrakcjami województwa Podkarpackiego

Rozmiar czcionki

A- A A+

Kontrast

Strona główna Mapa atrakcji Filharmonia Podkarpacka

Filharmonia Podkarpacka

Chopina 30, 35-959 Rzeszów

Przydatne informacje

Adres:

ul. Chopina 30

35-959 Rzeszów

Adres e-mail:

sekretariat@filharmonia.rzeszow.pl

Telefon:

8622333

Opis atrakcji

Muzyczny Festiwal w Łańcucie, koncerty, spektakle, ale też lekcje muzyczne dla dzieci. Oferta Filharmonii Podkarpackiej jest imponująca. Dodatkowo budynek jest chętnie wykorzystywany przez organizatorów wielu imprez, nie tylko muzycznych czy teatralnych.

Nowoczesne wnętrze, dobra jakość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie jest jedną z najważniejszych instytucji kultury na Podkarpaciu. Jej siedziba mieści się w budynku przy ul. Szopena. Kojarzona jest przede wszystkim ze wspaniałą orkiestrą symfoniczną i Muzycznym Festiwalem w Łańcucie. Jej działalność jest znacznie szersza ponieważ Filharmonia dysponuje doskonałym zapleczem technicznym, scenicznym, nagłośnieniowym i dwiema salami z doskonałą akustyką.

Największy w ostatnich latach remont został wykonany w 2010 roku dzięki Funduszom Unijnym. Prace objęły cały budynek, łącznie z dachem. Wyremontowane zostały wówczas obydwie sale koncertowe. Duża została przygotowana dla 666 słuchaczy, zaś kameralna dla 200. Liczba foteli wprawdzie zmniejszyła się, ale są znacznie wygodniejsze, a większe odstępy pomiędzy nimi wpłynęły na poprawę komfortu melomanów oraz walory akustyczne wnętrza. Sala koncertowa wyposażona została w sprzęt elektroakustyczny najwyższej klasy oraz oświetlenie i urządzenia multimedialne. Scena zyskała technologię teatralną, mechanizm kurtynowy oraz zespół zapadni, pozwalający dowolnie kształtować scenę do potrzeb artystycznych.

Dzięki tym udoskonaleniom Filharmonia Podkarpacka poszerzyła wachlarz działań artystycznych. W repertuarze znalazły się spektakle baletowe, przedstawienia operowe, musicale oraz spektakularne koncerty, odbywające się także w ramach Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Remont z 2010 roku zapoczątkował kolejne inwestycje, w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. Instytucja ta w swojej ofercie ma również świetne studio nagraniowe.

W ramach unijnego wsparcia przebudowany został parking na dwupoziomowy z jedną kondygnacją podziemną. Został wyposażony w system przetwarzający energię słoneczną w energię elektryczną dla oświetlenia podziemnej części. Teraz Filharmonia oferuje swoim słuchaczom około 150 miejsc parkingowych.

Budynek jest udostępniany organizatorom wielu wydarzeń. To koncerty, spotkania jubileuszowe, spektakle teatralne oraz kabaretony. Organizatorzy imprez komercyjnych chętnie korzystają z sal Filharmonii ze względu na doskonałe zaplecze techniczne i akustykę. Filharmonia Podkarpacka realizuje także projekty edukacyjne, tj. koncerty szkolne i audycje muzyczne.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej

Pierwszy koncert 33 osobowej Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej w Rzeszowie odbył się 29 kwietnia 1955. W 1967 roku przemianowano ją na Państwową Filharmonię. Od stycznia 1974 roku funkcjonuje we własnym budynku, z salą początkowo przeznaczoną dla 800 słuchaczy.

Obecnie jest to jeden z najlepszych zespołów symfonicznych w Polsce. O randze Rzeszowskich Filharmoników świadczą występy w najbardziej prestiżowych salach koncertowych (Gruzja, Włochy, Austria, Niemcy, Hiszpania, Belgia, Litwa, Ukraina, Węgry, Słowacja, Czechy, Chiny i USA). W latach 2013- 2019 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej siedmiokrotnie wystąpiła w wiedeńskim Musikverein, pod batutą: A. Barnasa, M. Caldiego, M. Ota, J. Petrdlika, T. Wojciechowskiego. Zespół współpracuje z wybitnymi dyrygentami, solistami i chórami z kraju i zagranicy. Co roku bierze udział w organizowanym przez Filharmonię Podkarpacką Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, który cieszy się zasłużoną renomą w całej Europie.

Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej prowadzi także regularną działalność koncertową na terenie województwa podkarpackiego w ramach projektu „Przestrzeń otwarta dla muzyki”, a także uczestniczy w realizacji spektakli organizowanych w ramach programu pod nazwą „BOOM” (BALET, OPERA, OPERETKA, MUSICAL). Wykonuje również koncerty dedykowane dzieciom i młodzieży. Repertuar Orkiestry zawiera dzieła symfoniczne należące do światowej literatury muzycznej oraz liczne utwory polskich kompozytorów, w tym twórców współczesnych.

Nową inicjatywą kulturalną (wrzesień 2019 r.) związaną z obchodami 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki jest Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej jego imienia. Jego organizatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a współorganizatorem Filharmonia Podkarpacka. Konkurs popularyzuje muzykę polską XIX i XX stulecia. W etapie finałowym uczestnikom konkursu towarzyszy Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej.

Filharmonia Podkarpacka realizuje także projekty edukacyjne, to koncerty szkolne i audycje muzyczne.

Sala widowiskowa, rzędy czerwonych foteli, rozświetlona scena główna
Wnętrze Filharmonii, hol, na ścianach wiszące obrazy
Mała scena w Filharmonii, podświetlona na niebiesko
Klatka schodowa, na ścianie freski
Widok  z zewnątrz, wśród różowych kwiatów i liści
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności