Zwiedzaj z Funduszami - Platforma z atrakcjami województwa Podkarpackiego

Rozmiar czcionki

A- A A+

Kontrast

Strona główna Mapa atrakcji Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w Stalowej...

Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w Stalowej Woli

Rozwadowska 12, 39-450 Stalowa Wola

Przydatne informacje

Adres:

ul. Rozwadowska 12

39-450 Stalowa Wola

Adres e-mail:

galeriakarpinski@muzeum.stalowawola.pl

Telefon:

15/ 842 02 07

Opis atrakcji

Pochodzący z Rozwadowa Alfons Karpiński był znanym i cenionym twórcą Młodej Polski. Muzeum w Stalowej Woli w nowoczesny sposób prezentuje dzieła tego uznanego portrecisty, malarza scen rodzajowych i martwej natury. Przez lata zgromadziło największą w Polsce kolekcję jego prac.

Galeria malarstwa w budynku dawnego sądu

Rozwadów, dziś jest osiedlem Stalowej Woli, ale w XIX wieku był typowym galicyjskim miasteczkiem. Właśnie tu 20 lutego 1875 roku przyszedł na świat Alfons Karpiński, jako jedno z sześciorga dzieci Alfonsa seniora i Barbary z Piszów. Warto dodać, że ojciec pracował w Rozwadowie jako sędzia powiatowy, lecz w 1885 roku Karpińscy wyjechali z miasteczka. Historia zatoczyła jednak koło. Wprawdzie mały Alfons spędził tu zaledwie kilka pierwszych lat życia, ale jego dzieła powróciły na stałe.

W Muzeum Regionalnym, od początku jego działalności, gromadzenie prac Alfonsa Karpińskiego było najważniejszym zadaniem w dziedzinie sztuki. Powstała imponująca kolekcja, a dzięki Funduszom Unijnym zbiory zyskały miejsce i odpowiednią oprawę, by dziś cieszyć oczy artystów, turystów i pasjonatów malarstwa. Galeria Karpińskiego mieści się w budynku dawnego sądu w Rozwadowie. Ten okazały gmach wzniesiono w 1905 roku, a w 2012 roku przejęło go Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Po ponad stu latach dzięki dotacji został wyremontowany i dostosowany do celów wystawienniczych i edukacji.

Alfons Karpiński – malarz kobiet i martwej natury

Galerię prac mistrza zlokalizowano na poddaszu, wykorzystując naturalny, ciekawy układ pomieszczeń, ceglane kominy i skosy dachu. Podzielono je na dwie części – w jednej prezentowane są prace, w drugiej urządzono pracownię mistrza ze sztalugą i fotelem, podobnym do tego, na jakim malował swoje modelki. Galeria prezentuje 78 prac artysty, z czego 67 to własność stalowowolskiego Muzeum. Pozostałe pochodzą z innych instytucji oraz ze zbiorów prywatnych.

Twórcy ekspozycji podzielili przestrzeń na działy obrazujące konkretne, przenikające się etapy działalności artystycznej mistrza. Wśród nich jest m.in. Kraków – i Młoda Polska. Karpiński współtworzył jej fenomen uczestnicząc w życiu kulturalnym miasta. W Krakowie ukończył Akademię Sztuk Pięknych, przez lata pracował i tam też zmarł 6 czerwca 1961 roku.

Miastem, które wywarło ogromny wpływ na jego twórczość była stolica Francji, dlatego kolejny segment galerii nosi nazwę Paryż – w kręgu japońskich inspiracji. To tam zachwycał się urokiem uliczek, kawiarenek, mostów i skwerów. Tam też powstawały jego przepiękne portrety kobiet. Im poświęcono osobny rozdział, ponieważ młodopolska femme fatale, paryska modelka, krakowska aktorka bądź przedstawicielka kulturalnego Krakowa były najważniejszym tematem malarstwa Karpińskiego. Zachowało się wiele portretów kobiet delikatnych i eleganckich, w gustownych sukniach, upozowanych we wnętrzach pięknych salonów. Wśród jego prac odnajdujemy także wiele aktów kobiecych i męskich, potwierdzających doskonałą technikę i warsztat autora. Wystawę zamyka mroczny okres I wojny światowej, czas spędzony na froncie i działalność Karpińskiego w Oddziale Grobów Wojennych.

Uzupełnieniem stałej wystawy są multimedia. Dzięki nowym technologiom zwiedzający mogą posłuchać wspomnień artysty, prezentowane są także animacje opowiadające o jego twórczości. Nie wszystko jest eksponowane jednocześnie, dlatego wystawę dopełniają wybrane prace w wirtualnej rzeczywistości. Ekspozycja sprzyja też pracy twórczej, bo goście mogą spróbować swoich sił w wirtualnej pracowni. Galeria bywa również miejscem wydarzeń kulturalnych, takich jak wystawy, warsztaty, lekcje, konferencje i koncerty.

Szkoła Malarstwa i Rysunku „Karpiński”

Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego już w swoim zamyśle miała być nie tylko miejscem obcowania z pracami mistrza, ale też przestrzenią edukacji artystycznej. Działa przy niej Szkoła Malarstwa i Rysunku, w której kompleksowo i profesjonalnie uczy się sztuk plastycznych. Z zajęć korzystają młodzi ludzie, którzy stawiają pierwsze kroki w tej dziedzinie, jak i osoby, chcące przygotować się do egzaminów na uczelnie artystyczne.

Pierwsze piętro budynku oferuje przestrzeń do prowadzenia działalności wystawienniczo-edukacyjnej. Organizowane są tam interaktywne wystawy dla dzieci wraz z szerokim wachlarzem zajęć. Sale ekspozycyjne na parterze mieszczą natomiast wystawy sztuki.

 

Budynek muzeum - na beżowej elewacji napis z czarnych liter: Galeria malarstwa Alfonsa Karpińskiego. Czerwony dach budynku, kontrastuje z błękitnym niebem.
Wnętrze galerii. Na drewnianych słupach zawieszone są kolorowe płyty - ekspozytory, na których zawieszone są obrazy. Po lewej i prawej stronie na żółtym tle, w głębi na białym i niebieskim tle. Na obrazach bukiety kwiatów i różne osoby.
Na ganatowej ścianie, fragment obrazu w czarno-złotej ramie. Obraz utrzymany w odcieniach zółci i czerni. Na obrazie kbieta w kapeluszu z przenikliwym spojrzeniem.
Fragment pokoju na poddaszu. Na podłodze parkiet, okrągły stolik obok którego stoi zabytkowe krzesło. Na ścianie obraz u lustro w ozdobnej ramie. Kolejny obraz ustawiony obok stołu na sztaludze.
Dwa kwadratowe obrazy. Tematyka abstrakcyjna, utrzymana w kolorach pomarańczowych i różowych. Na obrazach połączenie róż i czaszek ludzkich.
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności