Zwiedzaj z Funduszami - Platforma z atrakcjami województwa Podkarpackiego

Rozmiar czcionki

A- A A+

Kontrast

Strona główna Mapa atrakcji Jezioro Tarnobrzeskie

Jezioro Tarnobrzeskie

Al. Niepodległości 2, 39-400 Tarnobrzeg

Przydatne informacje

Adres:

ul. Al. Niepodległości 2

39-400 Tarnobrzeg

Telefon:

15 822 95 22

Opis atrakcji

Tyrolka, wakeboarding, piękna plaża, a przede wszystkim czysta woda. Te i wiele innych atrakcji oferuje Jezioro Tarnobrzeskie, drugi co do wielkości akwen na Podkarpaciu. Nic dziwnego, że chętnych do wypoczynku przybywa, a jezioro ściąga nie tylko okolicznych mieszkańców, ale też turystów i amatorów sportów wodnych.

Miejsce przyjazne dla ludzi i przyrody

Tarnobrzeg do niedawna kojarzony był przede wszystkim z siarką, ponieważ przez lata była w tej okolicy wydobywana. Na szczęście dziś dysponujemy odpowiednią technologią, aby nawet tak zdegradowane tereny poprzemysłowe znowu były miejscem przyjaznym dla ludzi i przyrody. Rekultywacja zbiornika rozpoczęła się w 1994 r., potem był napełniany wodą, a wreszcie został udostępniony 10 lipca 2010 r. Wówczas nosił nazwę Zalewu Machowskiego, ponieważ wyrobisko powstało m.in. na terenie dwóch wsi Machów i Kajmów. W kolejnym roku zmieniono nazwę na Jezioro Tarnobrzeskie i taka się utrwaliła.

Dziś jezioro jest wymarzonym miejscem do wypoczynku. Powierzchnia lustra wody to 455 ha, a maksymalna głębokość ma ponad 40 metrów. Woda ma pierwszą klasę czystości, a dla utrzymania tego efektu co roku część jest spuszczana do Wisły. Wiosną zastępuje się ją czystą wodą. Jezioro jest drugim co do wielkości akwenem na Podkarpaciu i czwartym najgłębszym wśród sztucznych zbiorników.

Atrakcje Jeziora Tarnobrzeskiego

Akwen jest coraz bardziej popularny nie tylko ze względu na jego wielkość, ale też zagospodarowanie i oferowane atrakcje. Przede wszystkim Jezioro Tarnobrzeskie jest świetnym miejscem do uprawiania sportów wodnych – żeglarstwa, windsurfingu czy kitesurfingu. Działają tu także dwa wyciągi do wakeboardingu ( sport wodny polegający na tym, że płynie się na desce, trzymając się liny ciągniętej przez łódź lub za pomocą wyciągu).

Od początku funkcjonowania akwenu jego podwodne zalety propagują płetwonurkowie z Ligi Obrony Kraju. Kupili tu teren i tworzą profesjonalną bazę nurkową z nowoczesnym obiektem, którego bryła ma przypominać statek. Będzie oferował doskonałe warunki pobytu i nauki, a jednocześnie będzie bardzo ciekawy architektonicznie. Już teraz nie brakuje amatorów podwodnych podróży na głębokość nawet 42 metrów. Nad brzegiem akwenu funkcjonuje stanica wodniacka i keja, a także baza Klubu Kajakowego „Jezioro” Tarnobrzeg. Slip do wodowania żaglówek czy innych większych łodzi znajduje się przy bazie żeglarskiej. Start desek windsurfingowych, kajaków i innych małych jednostek pływających możliwy jest z każdego miejsca nabrzeża, z wyjątkiem kąpielisk.

Na wschodniej skarpie, została oddana do użytku „Tyrolka” - zjazd linowy o długości 520 metrów, z różnicą poziomów 20 metrów, co pozwala uzyskać prędkość zjazdu do 60 km/h. To prawdopodobnie najdłuższa tyrolka w Polsce. Latem można korzystać z wodnego parku rozrywki, a przy plaży powstał park linowy. Tarnobrzeg może pochwalić się najdłuższą plażą w południowej Polsce. Jej długość to około 2 kilometry, natomiast długość całej linii brzegowej to niemal 11 kilometrów. I wreszcie to, co najważniejsze podczas wypoczynku nad wodą. Całe jezioro jest objęte „strefą ciszy”, co oznacza że odpoczynku nie będzie mącić ryk silników motorówek czy skuterów wodnych.

W trosce o bezpieczeństwo osób korzystających z kąpieli, teren Jeziora Tarnobrzeskiego, od 1 maja do 30 września funkcjonuje „Baza ratownicza”. Całodobowo dyżur pełnią ratownicy MOSiR, jest także sezonowy posterunek Policji. Na bieżąco monitorowana jest czystość plaż i jakość wody w kąpieliskach. Na terenie jeziora funkcjonuje internet WiFi oraz 4 kamery internetowe.

Jezioro Tarnobrzeskie ciągłe zmiany

Największą zaletą tego zbiornika jest ciągle zmieniające się otoczenie i kolejne atrakcje. To przecież sztuczne jezioro utworzone w miejscu, gdzie nic nie było, dlatego gmina przy pomocy Funduszy Unijnych inwestuje w teren wokół jeziora. Powstała tu ulica Żeglarska, a ul. Plażowa została rozbudowana. Ruch pojazdów został oddzielony od pieszych poprzez wykonanie odrębnego pasa rowerowego i chodników oddzielonych pasem zieleni. Wzdłuż ulic Plażowej i Żeglarskiej powstały parkingi, punkty gastronomiczne i altany grillowe. Wybudowane zostały miejsca przeznaczone do aktywnego wypoczynku czyli place zabaw, boisko do siatkówki, park linowy oraz mnóstwo elementów małej architektury, takich jak przebieralnie, ławki, kosze na śmieci czy stojaki na rowery. Przy Żeglarskiej jest także budynek z pomieszczeniami przeznaczonymi dla policji i pomocy medycznej oraz sanitariaty. Nad jeziorem powstało już w sumie prawie 1,5 tys. miejsc parkingowych, ale to wciąż mało, więc będą kolejne. Parkowanie nad jeziorem jest darmowe. Opłaty pobierane są natomiast za wjazd na teren akwenu.

Czysta plaża, miejsca wyznaczone do kąpieli i wiele atrakcji sprawiają, że wypoczynek nad jeziorem staje się dla wielu mieszkańców Tarnobrzega i okolic dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Modne stały się spacery wokół jeziora, w tym dla pasjonatów Nordic Walking, bieganie czy jazda na rowerze. Zimą stowarzyszenie morsów odbywa kąpiele w lodowatej wodzie. Coraz częściej organizowane są tu także imprezy plenerowe dla mieszkańców oraz zawody sportowe, takie jak bieg na 10 km, półmaraton, a od tego roku Bieg Nocny wokół jeziora.

Zdjęcie jeziora w słoneczny dzień. Na plaży w równym rzędzie stoją rowerki wodne i kajaki. Kilka osób sie opala
Widok na jezioro z lotu ptaka. Na horyzoncie zarys zabudowań Tarnobrzega
Plac zabaw dla dzieci nad jeziorem.
Widok na jezioro
Widok na jezioro. Po lewej pomost z zacumowanymi żaglówkami.
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności