Zwiedzaj z Funduszami - Platforma z atrakcjami województwa Podkarpackiego

Rozmiar czcionki

A- A A+

Kontrast

Strona główna Mapa atrakcji Kresowa Osada w Baszni Dolnej

Kresowa Osada w Baszni Dolnej

Kolejowa 16, 37-621 Basznia Dolna

Przydatne informacje

Adres:

ul. Kolejowa 16

37-621 Basznia Dolna

Adres e-mail:

kresowaosada@op.pl

Telefon:

500 738 500

Opis atrakcji

Kresowa Osada jest doskonałym przykładem nauki przez zabawę i nowoczesności czerpiącej z tradycji. Skansenowski charakter wioski tematycznej w Baszni Dolnej doskonale uzupełniają najnowsze rozwiązania technologiczne. To wspaniała oferta dla najmłodszych i dorosłych turystów.

Kresowa Osada

W Baszni Dolnej koło Lubaczowa powstało interesujące miejsce promujące tradycję i historię dawnych Kresów Rzeczpospolitej. Kresowa Osada w cudowny sposób przenosi w przeszłość za pomocą multimediów, warsztatów i doskonałej kuchni. Składa się z kilku tematycznych obiektów.

Już od bramy uwagę wchodzących przykuwa przepiękny, odtworzony dworek ziemiański. Skarbem jest secesyjna restauracja, której renoma sięga poza Podkarpacie. W karcie odnajdujemy odzwierciedlenie wielokulturowości tych ziem. Są dania kuchni polskiej, kresowej, żydowskiej i niemieckiej (Kolonizacja Józefińska). Można zjeść m.in. tzw. Szwaby czyli pierogi z tartych ziemniaków okraszone skwarkami, żydowski Czulent pieczony od sobotniego wieczoru, dostępny tylko w niedzielę, żebra z pieca i gołąbki z dziczyzną oraz wiele innych ciekawych potraw. Dawny dworek jest świetnie przygotowany do organizacji konferencji, szkoleń, bankietów oraz przyjęć weselnych, komunijnych i innych. Mieszczą się tu sale restauracyjne i konferencyjne, a na poddaszu pokoje dla gości – 12 miejsc.

W głębi za dworkiem znajduje się nowoczesny budynek muzeum – Galeria Lokalnej Historii. Turyści dowiedzą się tu m.in., że w położonej nieopodal Hucie Kryształowej rzeczywiście produkowano niegdyś szkło. Dziś w muzeum podziwiać można dawne wyroby. Poza tym są pamiątki związane z wyprawą Jana Sobieskiego, który jeszcze jako hetman wielki koronny broniąc Kresów przed Tatarami odniósł spektakularne zwycięstwo w Niemirowie (dziś Ukraina). A wszystkie historie opowiedziane są dzięki multimediom. Najlepszą zabawę oferuje wirtualna przebieralnia w stroje z tamtej epoki.

Wioska tematyczna

Kresowa Osada to miejsce, gdzie nie można się nudzić. W specjalnie do tego celu zbudowanych obiektach warsztatowych odbywają się zajęcia z rzemieślnikami. Tu uczestnicy z zapartym tchem obserwują, jak z rozpalonego do czerwoności żelaza powstają podkowy i inne cudeńka. Podczas pozostałych warsztatów mogą spróbować swoich sił tocząc gliniane dzbanki, wykonując wyroby szklane czy stolarskie. Są także warsztaty makramy, kaligrafii i kulinarne, podczas których piecze się chleb, pierniki, podpłomyki i gotuje zupę w kociołku.

Kresowa Osada wciąż szuka nowości i rozszerza ofertę, by każdy znalazł coś dla siebie. Stąd zajęcia pod hasłem „Las w szkle”, gdzie uczestnicy sadzą w wielkich słojach rośliny produkujące dużo tlenu. Są zajęcia z pszczelarzem i przejażdżki drezyną. Najważniejsze jest to, że oferta jest świetnie dostosowana do wieku i możliwości uczestników. Każda z grup jest indywidualnie traktowana, może skorzystać z odpowiednio dobranych zajęć, a wszystko to uzupełnione jest smacznym posiłkiem i dobrą zabawą. Dla młodszych dzieci na terenie Kresowej Osady jest plac zabaw, a także Dmuchany Park Rozrywki.

Intrygującym miejscem jest dawna zagroda włościańska z oryginalnym wyposażeniem. Można tu piec ciasto tradycyjnymi metodami w dawnym, wiejskim piecu. Stojąca obok stuletnia stodoła nazwana „Wesołą stodołą” zaadaptowana jest na potrzeby organizacji wernisaży, wystaw, kameralnych koncertów, a także biesiad i imprez integracyjnych. W dawnej karczmie wiejskiej podczas imprez plenerowych, skosztować można Kresowego Jadła. Na terenie Osady znajduje się także scena z zapleczem oraz grill z drewnianą wiatą.

Radość w plenerze

Kresowa Osada powstała w 2013 roku dzięki Funduszom Unijnym przeznaczonym na rewitalizację. Zagospodarowano dzięki nim prawie 4 ha gruntu, położonego 5 minut od przystanku kolejowego w Baszni. Wszystko jest ogrodzone, oświetlone, bezpieczne i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Od kilku lat w Kresowej Osadzie organizowana jest Wiosenna Giełda Ogrodnicza, na przełomie lipca i sierpnia Festiwal Dziedzictwa Kresów. Odbywają się pikniki, koncerty i wiele imprez tematycznych. To miejsce, gdzie warto zatrzymać się na dłużej, by aktywnie spędzić czas na Roztoczu. Turyści mają do dyspozycji wypożyczalnię rowerów, kajaków oraz kijów do nordic walking.

Kresowa Osada zdobyła tytuł „Unijnej Perły Podkarpacia”, Produktu Turystycznego Podkarpacia roku 2015 – II miejsce. Może pochwalić się Certyfikatem – Szlak Podkarpackie Smaki oraz Miejsca Przyjaznego Rowerzystom Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Tuż obok powstaje Muzeum Kolejnictwa przy wyremontowanej wieży ciśnień.

Wysoka, otwarta brama wjazdowa na teren na tle bezchmurnego nieba. Brama zrobiona z drewnianych desek, nad bramą daszek z czerwonej dachówki, osadzona przy drewnianym płocie. W oddali widoczne drewniane zabudowania osady, do których wiedzie szutrowa droga
Wnętrze muzeum, ściany zrobione z czerwonej cegły wysokie sklepienie pokryte drewnianymi deskami. Na środku ozdobny kryształowy żyrandol, pod nim okrągły lustrzany podest. Pod ścianą ustawiono zabytkową, czerwoną, aksamitną sofę i dwa, czerwone fotele.
Teren kresowej osady. Dzień słoneczny, bezchmurny. Przy drodze, na trawniku, na drewnianych konstrukcjach ustawione czarno-białe tablice informacyjne. W tle drewniane zabudowania osady.
Różne rodzaje glinianych wyrobów różnych kolorach – talerze, patery, dzbanki, filiżanki, dzwonki.
Wnętrze drewnianej chaty. Białe ściany z obrazami świętych. Całe wyposażenie pokoju z drewna:  rogu pokoju pojedyncze łóżko, przy łóżku szafka, skrzynia oraz lampa z abażurem. Przy łóżku na ścianie powieszone makatki, na podłodze chodnik. W oknie firanka.
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności