Zwiedzaj z Funduszami - Platforma z atrakcjami województwa Podkarpackiego

Rozmiar czcionki

A- A A+

Kontrast

Strona główna Mapa atrakcji Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w...

Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli

Sandomierska 1, 37-450 Stalowa Wola

Przydatne informacje

Adres:

ul. Sandomierska 1

37-450 Stalowa Wola

Adres e-mail:

muzeum@muzeum.stalowawola.pl

Telefon:

+48 15 844 85 56

Opis atrakcji

Muzeum COP powstało w budynku poprzemysłowym. To dawne warsztaty szkolne w Stalowej Woli wpisane do rejestru zabytków. Pomysł przedni, ponieważ obiekt zyskał nową funkcję, a jednocześnie jest doskonałym uosobieniem prezentowanych idei. Tak powstał najnowocześniejszy oddział Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Centralny Okręg Przemysłowy

Centralny Okręg Przemysłowy był jednym ze sztandarowych projektów II Rzeczypospolitej. 5 lutego 1937 roku wicepremier ds. gospodarczych i minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski w swoim przemówieniu w Sejmie RP wniósł prośbę o stworzenie i rozwój COP. Miał zwiększyć potencjał przemysłowy kraju, a także przyspieszyć rozwój terenów, które kojarzone były z rolnictwem, poprzez stworzenie miejsc pracy. Nowo budowane zakłady powstawały w tzw. Trójkącie bezpieczeństwa, a więc w widłach Wisły i Sanu. Wówczas było to wystarczająco daleko od granic III Rzeszy i Związku Sowieckiego.

Łącznie obszar Centralnego Okręgu Przemysłowego obejmował około 60 tys. km kwadratowych, na którym mieszkało około 6 mln osób. To tereny dzisiejszego województwa lubelskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Jednym z najważniejszych „produktów” COP jest Stalowa Wola, pod której budowę wycięto połać Puszczy Sandomierskiej. Tu powstały Zakłady Południowe, dzisiejsza Huta Stalowa Wola, a dziś powstaje Muzeum COP w dawnych warsztatach szkolnych przy ul. Hutniczej 17.

Muzeum COP

Muzeum to unikatowe przedsięwzięcie o ponadregionalnym charakterze, którego budowa możliwa była dzięki sporej dotacji z Funduszy Europejskich. Budynek warsztatów został wyremontowany i przystosowany do pełnienia funkcji muzealnych. Główną częścią jest wystawa stała: „Centralny Okręg Przemysłowy. Narodziny innowacyjnego przemysłu w Polsce”. Bazując na dziedzictwie COP-u ukazuje rozwój techniki i postęp cywilizacyjny ludzkości. Głównym przekazem jest wynalazczość, czyli potęga jaką posiada człowiek, by zmieniać rzeczywistość wokół siebie. Wystawa opowiada historię COP – olbrzymiego projektu ekonomicznego, który przyczynił się do rozwoju gospodarczego, technologicznego i militarnego Polski. COP w sposób bezpośredni lub pośredni wpływał na wszystkie dziedziny życia mieszkańca Polski lat 30-tych XX w. Pomimo, że ten rozwój został zatrzymany przez wybuch II wojny światowej, to w okresie powojennym wciąż widać wpływ inwestycji i idei COP-u na odbudowę i rozwój kraju.

Tradycja i nowoczesność

W Muzeum COP znalazło się również miejsce na „tradycyjne” eksponaty. Jednak są one prezentowane w bardzo nowoczesnej, industrialnej (styl industrialny inspiracje czerpie ze starych fabryk, magazynów i pomieszczeń przemysłowych) aranżacji. Muzeum jest interaktywne, a zgodnie z najnowszymi trendami, na wystawie są obecne multimedia. Pojawiają się jako nośnik informacji, element aranżacyjny, a także sposób na „przeniesienie” zwiedzających do lat 30-tych XX w.

W Muzeum COP ważne są zabytki związane z rozwojem techniki, technologii i produkcją. Dlatego są tu zarówno maszyny produkcyjne, jak i produkt końcowy: militaria i rzeczy cywilne. Najważniejszy jest człowiek, więc na wystawie znajdują się fotografie i wspomnienia osób związanych z COP-em (pomysłodawców, inżynierów i pracowników zakładów).

Oprócz tematów ściśle technicznych, ekspozycja nawiązywuje do współczesności, np. są eksponaty powiązane z ekologią (ważnymi inwestycjami copowskimi były elektrownie wodne). Są także prezentowane polskie wynalazki, które miały wpływ na wiele dziedzin życia (np. lotnictwo), czy tematyka związana ze współczesną Doliną Lotniczą. Ekspozycja prezentuje liczne odniesienia do największego zakładu w okolicy, czyli Huty Stalowa Wola (Zakłady Południowe). Niewielką część zgromadzonych eksponatów można obejrzeć w publikowanych przez Muzeum filmach edukacyjnych z cyklu: „COP: historia, ludzie, zabytki”.

Muzeum dla najmłodszych

Dla najmłodszych gości zaplanowano specjalne punkty, gdzie w sposób atrakcyjny, poprzez gry i zabawy, można poznać historię oraz najważniejsze tematy COP. Oprócz ścieżki zwiedzania dla dzieci przygotowana jest specjalna przestrzeń pn.: „Miasto dla dzieci”. Tu najmłodsi mogą „pobawić się” zminiaturyzowanymi narzędziami (oczywiście bezpiecznymi dla dzieci), poznać zasadę budowy domu i miasta, a także przejść się po pomieszczeniach urządzonych w stylu lat 30-tych XX w., a wielkościowo dostosowanych do dzieci.

Dla miłośników zagadek powstała specjalna przestrzeń, gdzie można zmierzyć się z zadaniami, problemami, wyzwaniami, które – w formie gry - zweryfikują ich spostrzegawczość, umiejętność logicznego myślenia, a także wiedzę związaną z historią regionu.

W kompleksowo zmodernizowanych dawnych warsztatach znajdują się ponadto: sale wystaw czasowych, kawiarnia i przestrzeń magazynowa. Wszystko to w otoczeniu atrakcyjnie zaprojektowanego terenu zielonego z fontanną i miejscami do odpoczynku.

Budynek COP z zewnątrz
4-muzeum-cop-w-stalowej-woli-006.jpg
4-muzeum-cop-w-stalowej-woli-013.jpg
4-muzeum-cop-w-stalowej-woli-030.jpg
4-muzeum-cop-w-stalowej-woli-001.jpg
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności