Zwiedzaj z Funduszami - Platforma z atrakcjami województwa Podkarpackiego

Rozmiar czcionki

A- A A+

Kontrast

Strona główna Mapa atrakcji Muzeum Regionalne w Jaśle

Muzeum Regionalne w Jaśle

Kadyiego 11, 38-200 Jasło

Przydatne informacje

Adres:

ul. Kadyiego 11

38-200 Jasło

Adres e-mail:

kontakt@muzeumjaslo.pl

Telefon:

13 44 623 59

Opis atrakcji

Muzeum Regionalne w Jaśle oferuje bogactwo eksponatów dokumentujących historię tej ziemi i jej mieszkańców.  Muzeum posiada również zbiory malarstwa, sztuki użytkowej, starodruków i numizmatów i wiele innych.

Kolekcja dr Stanisława Kadyia

Zaczątkiem kolekcji były zbiory o profilu etnograficzno-historycznym gromadzone przez pasjonatów. W 1969 r. społeczne Muzeum Regionalne PTTK zostało przekształcone w instytucję państwową. Kolejnym ważnym momentem był rok 1981, gdy Muzeum otrzymało cenną darowiznę - dom z ogrodem znanego jasielskiego okulisty i kolekcjonera dr Stanisława Kadyia. To właśnie ten budynek, po przebudowie i adaptacji, stał się siedzibą muzeum. Do domu doktora dobudowany został piętrowy pawilon wystawowy. W ostatnich latach dzięki Funduszom Unijnym zyskał drugie piętro, a całe Muzeum zostało zmodernizowane. Dobudowano też trzykondygnacyjny obiekt, łączący starą część z tą wystawienniczą. Znalazło się w nim miejsce na szyb podnośnika dla osób niepełnosprawnych. Dziś muzeum jest dostępne dla osób poruszających się na wózkach.

Kolekcja przekazana Muzeum po śmierci dr Stanisława Kadyia obejmuje dzieła sztuki, militaria, starodruki oraz eksponaty archeologiczne i paleontologiczne (skamieniałości). To także  rzemiosło artystyczne w tym porcelana, srebra, wspaniały zbiór zegarów oraz meble. Część z nich jest eksponowana w jednym z dawnych pokoi doktora, który  odzwierciedla styl życia dzisiejszego patrona Muzeum. Umieszczono tam także część zgromadzonych przez doktora kolekcji numizmatycznej i paleontologicznej.

Kolekcja artystyczna i etnografia

Muzeum kolekcjonuje także prace artystów związanych z Jasłem. W jego zasobach jest m.in. ponad 200 obrazów i grafik autorstwa Ignacego Pinkasa. To również kolekcja prac Stanisława Witowskiego oraz fotografii i grafik komputerowych Stanisława Patera. Muzeum otrzymało też w darze  bezcenną kolekcję – ponad 1000 prac urodzonego w Jaśle prof. Jana Wodyńskiego wraz ze zbiorem dokumentów i fotografii rodzinnych. Jan Wodyński był nauczycielem młodych artystów, teraz w sali nazwanej jego imieniem prezentowane są dzieła współczesnych młodych twórców.

Muzeum pochwalić się może bogatymi zbiorami o profilu etnograficznym. Sporo tu eksponatów związanych z kulturą ludową regionu Pogórza, a także z kulturą Łemków. Podziwiać można m.in. polichromowane rzeźby w drewnie, w tym figurki z przydrożnych kapliczek datowane na XIX wiek, a także prace współczesnych rzeźbiarzy ludowych.

Kolekcja obejmuje także tradycyjne stroje ludowe, w tym przepięknie zdobione kobiece gorsety oraz wyroby ceramiczne z dawnych ośrodków garncarskich. Są narzędzia i wyroby tkackie, kowalskie i stolarskie, narzędzia rolnicze oraz sprzęty gospodarskie, które stanowiły niegdyś wyposażenie tradycyjnych domów wiejskich.

W zbiorach etnograficznych są także tradycyjne szopki bożonarodzeniowe, elementy strojów kolędniczych oraz pisanki zdobione różnymi technikami.

Zbiory sztuki sakralnej i winiarskie

Eksponaty gromadzone przez jasielskie muzeum odzwierciedlają także wielokulturowość tego terenu i wielowyznaniowość mieszkańców. Są więc ikony, judaika oraz obrazy i rzeźby kościoła rzymskiego. Wśród perełek wyróżnić warto gotyckie rzeźby św. Jadwigi Śląskiej oraz św. Małgorzaty odnalezione w przydrożnej kapliczce w Osobnicy datowane na 1390 rok.

Jasło i jego okolice to prężnie rozwijające się zagłębie winiarskie. Muzeum od lat gromadzi więc eksponaty z tym związane. To zarówno dzieła sztuki inspirowane motywem winorośli, jak i przedmioty użytkowe służące konsumpcji tego napoju. Korkociągi czy kieliszki bywają dziełami sztuki. Przez lata zbiory Muzeum rozrosły się do ponad 30 000 wpisów inwentarzowych. Znaczna ich część została zdigitalizowana.

Działalność Muzeum

Wystawy stałe i czasowe oraz publikacje poświęcone historii regionu to podstawowa działalność Muzeum Regionalnego w Jaśle. Dodatkowo jednak można tu skorzystać z lekcji muzealnych i warsztatów. Organizowane są zajęcia wakacyjne i te na czas ferii zimowych dla dzieci. Tradycją są już konkursy zdobienia pisanek, konkurs bożonarodzeniowy i wiele innych.

Księga (zwój) tory
Na białej ścianie wisi mnóstwo kolorowych obrazów
Sala ekspozycyjna. Na podestach stoją różne rzeźby, a na ścianach wiszą obrazy
Sala z różnymi ekspozycjami. W szklanej gablocie książki, na jednej ścianie w ramach skamienieliny, na innej wisi makata, na niej portret mężczyzny i różne rodzaje broni palnej
W galocie ustawione szkielety różnych małych zwierząt
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności