Przydatne informacje
Adres:
ul. Tadeusza Kościuszki 1
37-400 Nisko
Adres e-mail:
oficyna.nisko@gmail.com
Strona www:
Niżańskie Centrum Historii i TradycjiOpis atrakcji
Nisko znajduje się w północnej części województwa podkarpackiego. Położone nad Sanem miasto liczy około 15 tys. mieszkańców. Wśród ciekawych miejsc jest m.in. Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin, planty i zalew w Podwolinie. Atrakcje kulturalne oferuje Niżańskie Centrum Historii i Tradycji.
Atrakcje Niska
Centrum Niska w ostatnim czasie zdecydowanie wypiękniało. Zrewitalizowany został Park Miejski z amfiteatrem, odrestaurowany jest budynek Urzędu Gminy i Miasta oraz Pomnik Orląt Lwowskich. Plac Wolności oraz Planty Miast Partnerskich z fontanną i słynną ławeczką z postacią hrabiny Marii Rességuier zachęcają do odpoczynku. Nieco dalej przy ul. Kościuszki znajduje się Niżańskie Centrum Historii i Tradycji. To placówka o charakterze wystawienniczym, pełniąca rolę miejskiego muzeum i galerii sztuki. Idealne miejsce do realizacji ciekawych wydarzeń kulturalnych.
Centrum zostało otwarte we wrześniu 2018 roku w dawnej oficynie. Jest ona pozostałością po zespole pałacowym wzniesionym przez rodzinę Resseguier de Miremont. Byli oni zarządcami, a potem właścicielami niżańskiego majątku w latach 1868-1912. Do dziś są traktowani przez mieszkańców jako dobroczyńcy. Rozwijali przemysł, zainicjowali budowę kościoła parafialnego i linii kolejowej na trasie Rozwadów – Nisko – Przeworsk. Za ich czasów w Nisku powstała ochronka i szpital.
Do 1910 r. w budynku oficyny mieścił się Sąd Powiatowy, a w latach 1912 - 1944 r. był siedzibą Gimnazjum. W ostatnich latach budynek zajmowała m.in. Biblioteka Miejska i wydziały Starostwa Powiatowego.
Niżańskie Centrum Historii i Tradycji powstało przy wsparciu Funduszy Unijnych. Dzięki przebudowie klatki schodowej i rozkuciu ścian, na parterze są dziś przestronne sale ekspozycyjne i użytkowe. Pomieszczenia zostały starannie zaaranżowane i wyposażone w sprzęt wystawienniczy oraz multimedialny. Budynek zyskał nowe instalacje, w tym klimatyzację i zewnętrzny monitoring. Nowa placówka zajęła parter budynku, na piętrze pozostała siedziba Urzędu Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich oraz Centrum Usług Wspólnych.
Działalność Centrum
Organizacyjnie Niżańskie Centrum Historii i Tradycji podlega Niżańskiemu Centrum Kultury „Sokół”. Odbywają się tu lekcje muzealne, spotkania z ciekawymi ludźmi i wiele interesujących akcji kulturalnych. W punkcie informacyjno-promocyjnym osoby odwiedzające Nisko mogą się zapoznać z historią, zabytkami i dostępnymi atrakcjami miejskimi.
Główna wystawa nosi tytuł „Jest takie miejsce… Nisko. Osada, wieś królewska, dobra kameralne, powiat, miasto”. Przybliża historię miasteczka od czasów pierwszego osadnictwa do II wojny światowej. Częścią stałej ekspozycji jest salon pamięci literata związanego z Niskiem - Jana Marii Gisgesa. Ten urodzony 15 stycznia 1914 r. w Nisku pisarz nurtu wiejskiego, więzień hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Sekretarz, a następnie wiceprezes Związku Literatów Polskich. Część swoich zbiorów i pamiątek przekazał niżańskiej bibliotece, która w roku 1986 otworzyła izbę pamięci jego imienia.
Druga z wystaw stałych zatytułowana „Miasto w kostce” oferuje wiedzę na temat wybranych zagadnień związanych z historią Niska. Zwiedzający, korzystając z własnego telefonu pobierają aplikację do odczytów kodów QR. Dzięki temu mogą obejrzeć materiały audiowizualne (zawierające zapis obrazu lub dźwięku) oraz pobrać opracowanie związane z danym tematem. Na wystawę składa się 19 interaktywnych kostek, a każda poświęcona jest jednemu zagadnieniu związanemu z historią Niska. To m.in. bitwa pod Niskiem, cmentarze, kultura, niżańscy sprawiedliwi czy historia przemysłu. Część wystawy stanowi 20 tabliczek upamiętniających wybitne i zasłużone dla Niska postacie. One także opatrzone są kodem QR, po jego pobraniu zwiedzający zyskają dostęp do noty biograficznej interesującej go osoby. Ekspozycję uzupełniają 32 archiwalne fotografie przedstawiające dawne Nisko. Powstanie wystawy oraz Salonu zostało dofinansowane z Funduszy Unijnych.
Placówka cyklicznie organizuje też wystawy prezentujące dorobek artystyczny twórców spoza regionu oraz tych związanych z Niskiem. Wszystkie można zwiedzać samodzielnie lub na życzenie w towarzystwie edukatora. Grupy zorganizowane mogą także obejrzeć 20 minutowy film animowany „Historia Niska – czyli jak to się stało, że wyrosło miasto”. Powstał w technice animacji poklatkowej.
Pozostałe atrakcje
W sąsiedztwie Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji znajduje się mural wykonany przez podkarpackiego artystę Arkadiusza Andrejkowa. Przedstawia trzy ważne dla miasta postacie: Stefana Kościółka, Mariana Zarembę i Jana Olechowskiego, którzy poświęcili życie walcząc o kształt polskich granic w latach 1918 – 1920. Wojenne losy bohaterów można poznać korzystając z telefonu i uruchamiając bezpłatną aplikację NISKO. TRIP BACK IN TIME. Jej użytkownik może obejrzeć animację wykorzystującą technologię rzeczywistości rozszerzonej. (system łączący świat realny ze stworzonym komputerowo).