Zwiedzaj z Funduszami - Platforma z atrakcjami województwa Podkarpackiego

Rozmiar czcionki

A- A A+

Kontrast

Strona główna Mapa atrakcji Ośrodek Edukacyjno-Muzealny im. Jana...

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny im. Jana Szafrańskiego w Krempnej

Krempna 59, 38-232 Krempna

Przydatne informacje

Adres:

ul. Krempna 59

38-232 Krempna

Adres e-mail:

mpn@magurskipn.pl

Telefon:

13 44 14 099

Opis atrakcji

Piękna diorama przedstawiająca drzewa, rośliny i zwierzęta oraz niezwykły spektakl przyrodniczy. Do tego rozciągająca się na trzech piętrach multimedialna wystawa przenosząca widza w wirtualny świat lasu. W siedzibie Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej przyrodę można podziwiać, dotknąć i poczuć, by potem wyruszyć na szlaki.

Magurski Park Narodowy obejmuje centralną część Beskidu Niskiego. Ten zaś ciągnie się na przestrzeni ponad stu kilometrów pomiędzy doliną Kamienicy i Kotliną Sądecką, a doliną Osławy i Osławicy. Beskid Niski tworzy poprzeczne obniżenie w Łuku Karpat z najniżej położoną Przełęczą Dukielską (502 m n.p.m.). Najwyższym szczytem jest Lackowa (997 m n.p.m.). Zdecydowana większość Magurskiego Parku Narodowego (90%) leży na terenie województwa podkarpackiego, reszta w Małopolsce.

Edukacja w nowoczesnym wydaniu

Dziesięć lat po utworzeniu Magurskiego Parku Narodowego, czyli w 2005 roku, w jego siedzibie w Krempnej powstał Ośrodek Edukacyjno-Muzealny im. Jana Szafrańskiego. To od niego wielu turystów indywidualnych i grup szkolnych rozpoczyna wizytę w Parku. Od początku w Ośrodku istnieje wystawa przyrodnicza zorganizowana w formie spektaklu, obrazująca 4 pory roku życia przyrody w Parku. Dzięki dioramie (makiecie przyrodniczej z roślinami i zwierzętami za szybą) i filmowi odwiedzający mogą prześledzić zmiany zachodzące w ciągu roku. Głównym celem jest to, by zauroczeni widowiskiem turyści wyruszyli na szlaki odkrywając bogactwo natury w terenie.

Nowe możliwości technologiczne zaowocowały kolejną fascynującą ekspozycją. Z pomocą Funduszy Unijnych w latach 2016 – 2019 powstała multimedialna wystawa, oddziałująca na zmysły. Umożliwia nie tylko poznanie, ale też doświadczanie przyrody. Ekspozycja wypełniła wolne przestrzenie korytarzy i klatki schodowej trzech pięter budynku. Przybliża życie lasu, a całość spięta jest modelem buka przenikającym piętra wzdłuż klatki schodowej.

Na antresoli poczuć się można jak w koronach drzew, tu czeka na zwiedzających ptasi świat, w tym gniazdo orłów przednich.

Parter to wiele stanowisk związanych z lasem i jego mieszkańcami. Można wejść do leśnej czatowni i poczuć się jak fotograf przyrody. Można też dotknąć pni różnych gatunków drzew, a także przenieść się do nocnego lasu dzięki technologii VR.

W podziemiach wita turystę korzeń buka zawieszony nad głowami, odwiedzając nory i piwniczki można bliżej poznać ich mieszkańców. Całość ekspozycji zaprasza do dotykania, słuchania, a nawet wąchania. W sumie powstało około 40 stanowisk interaktywnych.

Ośrodek jest świetnie przygotowany do wizyt osób z niepełnosprawnością i starszych. Jest winda pomiędzy parterem i podziemiem. Na antresoli zainstalowano natomiast ruchomą kamerę, która w czasie rzeczywistym przekazuje obraz na stanowisko na parterze. Część opisów wykonanych jest w alfabecie Braille’a. Do dyspozycji gości są także audioprzewodniki, które poprowadzą pomiędzy stanowiskami. Dodatkowo przy ekspozycji ustawiono liczne pufy i siedziska, co docenią osoby starsze i z dysfunkcją ruchu.

Ogród Dydaktyczny czyli Park w pigułce

Zdecydowanie warto pospacerować wokół Ośrodka, gdzie powstał Ogród Dydaktyczny. Także w tym przypadku pomogły Fundusze Unijne. Są alejki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo (utwardzone podłoże, podjazdy) oraz poletka ekspozycyjne umieszczone na wysokości umożliwiającej korzystanie z nich osobom na wózkach.

Niezwykle atrakcyjnym miejscem jest ogród sensoryczny, w którym są rośliny wyróżniające się fakturą, zapachem lub kształtem. To zdecydowanie ułatwia poznawanie przyrody osobom z dysfunkcją wzroku. Poza tym w ogrodzie powstały stanowiska obrazujące najciekawsze i najbardziej typowe dla obszaru Parku siedliska. Rosną tu liczne gatunki roślin, w tym rzadkie i chronione. W Ogrodzie Dydaktycznym zamontowano także budki lęgowe, które są przeskalowane w taki sposób, aby można było do nich wejść.

Warto dodać, że coraz więcej gości w Ośrodku to osoby indywidualne i rodziny z dziećmi. Nowe ekspozycje zostały więc przygotowane tak, by można było zwiedzać je samodzielnie, w swoim tempie, rozkoszując się obcowaniem z przyrodą. Chodzi o to, by zachęcić turystów do skorzystania z tych stanowisk, które odpowiadają ich wrażliwości i zainteresowaniom.

Dzięki pozyskanym Funduszom Unijnym nowopowstałe ekspozycje można zwiedzać bezpłatnie. Najważniejsze, by potem pójść na szlak i poczuć prawdziwe zapachy natury. Zwłaszcza, że dzięki Funduszom Unijnym powstały nowe ścieżki przyrodnicze „Folusz” i „Kamień”, a „Hałbów” i „Kiczera” zmodernizowano. Poza tym pojawiło się mnóstwo tablic informacyjnych i miejsca do wypoczynku.

Zewnętrzna fasada budynku muzeum. Nieregularna bryła budynku, ściany z kamienia, dużo przeszkleń. Przed wejściem gazony zrobione z kłód drewna z czerwonymi kwiatami. Teren przed muzeum wyłożony szarą kostką brukową.
Strzeliste, przestronne nowoczesne pomieszczenie, całe wyłożone drewnem, na podłodze gres,. Tylna ściana cała w szkle. Na linii okna dużo kwiatów doniczkowych, na ich tle cztery żółte fotele, po obwodzie, na sztalugach i na podłodze  poustawiane są obrazy
Przestronne pomieszczenie ekspozycyjne. Po lewej stronie rzędy czarnych krzeseł, na wprost krzeseł makieta przyrodnicza z roślinami i zwierzętami za szybą, prezentująca widok na pogórze. W głębi makieta skały, na której stoją dwa wilki, poniżej dzik.
Kobieta z nałożonymi okularami VR i słuchawkami, oglądająca wirtualną rzeczywistość.
Eksponart w muzeum - ptak (prawdopodobnie jastrząb) z rozportartymi skrzydłami, podwieszony pod drewnianym sufitem.
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności