Zwiedzaj z Funduszami - Platforma z atrakcjami województwa Podkarpackiego

Rozmiar czcionki

A- A A+

Kontrast

Strona główna Mapa atrakcji Podkarpackie Centrum Edukacji Ekologicznej

Podkarpackie Centrum Edukacji Ekologicznej

Lubelska 28/4 lok.1, 35-233 Rzeszów

Przydatne informacje

Adres:

ul. Lubelska 28/4 lok.1

35-233 Rzeszów

Adres e-mail:

ekoskop@ekoskop.rzeszow.pl

Telefon:

607 039 990

Opis atrakcji

Interesujące warsztaty, doświadczenia, ale też wyprawy w teren i obserwacje natury. Podkarpackie Centrum Edukacji Ekologicznej (PCEE) oferuje wiele okazji, by poznać bioróżnorodność świata i lepiej o nią zadbać.

Ekocentrum miejscem przyjaznym naturze

Życie w zgodzie z naturą ma coraz większe znaczenie w świecie borykającym się z kryzysem klimatycznym, smogiem i tonami śmieci. Na Podkarpaciu jedną z organizacji, które skutecznie zajmują się edukacją w tym zakresie jest działające od 2006 roku Stowarzyszenie EKOSKOP. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego i jest członkiem Związku Stowarzyszeń „Polska Zielona Sieć”.

Od grudnia 2013 roku jego siedzibą i miejscem, gdzie odbywa się część zajęć jest Podkarpackie Centrum Edukacji Ekologicznej w Rzeszowie. Szeregówka przy ul. Lubelskiej 28/4 przy wsparciu Funduszy Europejskich została wyremontowana i wyposażona w meble oraz sprzęt niezbędny do prowadzenie ciekawych, twórczych warsztatów, podczas których nie można się nudzić.

W programie są zajęcia z żywymi zwierzętami, które budzą ogromne zainteresowanie najmłodszych. To np. spotkanie oko w oko z jeżem afrykańskim Igiełką, podglądanie skorpionów, pająków ptaszników, gekonów agam, żółwia stepowego czy węży zbożowych. Prawdziwi miłośnicy insektów mogą wziąć na rękę wielkie żywe karaczany madagaskarskie i brazylijskie. Ciekawa jest naukowa kolekcja motyli z całego świata oraz owadów i pajęczaków tropikalnych.

Trenerzy PCEE oferują także eksperymenty naukowe z dziedziny chemii, fizyki i warsztaty mikroskopowe, a nawet tematyczne wykłady multimedialne.

Być eko czyli jak żyć w zgodzie z naturą

Podkarpackie Centrum Edukacji Ekologicznej oferuje także wyjazdowe zajęcia. Trenerzy odwiedzają wówczas przedszkola i szkoły. W PCEE można zamówić spektakl teatrzyku „walizkowego” o tym, „Jak lisy nauczyły Dziadka walczyć ze smogiem”, warsztaty mikroskopowe „Świat w kropli wody”, „Bogactwo świata owadów”, „Tajemnice pokrzywy”, warsztat małego chemika – „Robimy kule Afrodyty” i wiele innych. Centrum oferuje także wykłady popularnonaukowe na temat kryzysu klimatycznego, bioróżnorodności, niebezpiecznych odpadów i wielu innych problemów.

Centrum posiada także dwa samochody badawcze tzw. „EkoMobile”. Są wykorzystywane podczas plenerowych laboratoriów dla dzieci czy pikników ekologicznych oraz imprez naukowych współorganizowanych przez EKOSKOP. Zajęcia w terenie są bardzo interesujące i lubiane przez dzieci. Trenerzy na wyprawy zabierają m.in. mikroskopy i lupy binokularne, sprzęt laboratoryjny i do połowów zwierząt, zestawy pomocy edukacyjnych, urządzenia pomiarowe, lornetki i lunety ornitologiczne, a także stoliki do pracy.

Ciekawą propozycja dla małych i dużych są kilkugodzinne wyprawy do okolicznych rezerwatów nazywane „Wyprawami w poszukiwaniu Ekolandii”.

EKOSKOP Liderem Ekologii

Podkarpackie Centrum Edukacji Ekologicznej realizuje projekty ekologiczne we współpracy ze szkołami, samorządami i różnymi instytucjami. Zainteresowani ekologią powinny śledzić stronę Stowarzyszenia, ponieważ organizuje kampanie związane ze zbiórkami surowców wtórnych, Akcje Sprzątania Świata, a także wiele konkursów „eko” - literackich, filmowych , fotograficznych i plastycznych.

W roku 2015 i 2020 w konkursie Marszałka Województwa Podkarpackiego „NGO wysokich lotów” EKOSKOP uzyskał tytuły najlepszej organizacji ekologicznej Podkarpacia.

Ostatnio w PCEE odbywają się on line konferencje i debaty dotyczące pomocy Ukrainie, bo EKOSKOP koordynuje działania organizacji pomocowej PARASOL. Trenerzy w okresie pandemii zaprzestali dyżurów w Centrum, dlatego teraz na warsztaty i wizytę trzeba się umówić.

Wejście do budynku wśród bujnej zieleni. Szyld w postaci drewnianych desek z białymi literami, składającymi się w napis Podkarpackie Centrum Edukacji Ekologicznej
Wnętrze, zielone ściany wyłożone częściowo drewnem. Część ściany zabudowana terrariami, na środku pomieszczenia stół, na którym stoją mikroskopy. W głębi pokoju plansze informacyjne, akwarium i rośliny zielone.
Makieta - przekrój muchy, w tle tablica z ptakami polskimi.
Widok z mikroskopu
Na dłoni dwa duże karaczany
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności