Zwiedzaj z Funduszami - Platforma z atrakcjami województwa Podkarpackiego

Rozmiar czcionki

A- A A+

Kontrast

Strona główna Mapa atrakcji Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”

Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”

Jasionka 952A, 36-002 Jasionka

Przydatne informacje

Adres:

ul. Jasionka 952A

36-002 Jasionka

Adres e-mail:

kupbilet@pcn.org.pl

Telefon:

17 772 09 09

Opis atrakcji

Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce

To inspirujące miejsce i jedna z wizytówek Podkarpacia. Bryła budynku kształtem przypomina sterowiec. A wnętrze wypełniają interaktywne wystawy oraz laboratoria, które zachęcają do poznawania otaczającego świata.

Nauka w najnowocześniejszym wydaniu

„Łukasiewicz” to nowoczesny, niezwykle interesujący pod względem architektonicznym budynek. Powstał naprzeciwko Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Latem dodatkową atrakcją jest taras widokowy, z którego podziwiać można startujące i lądujące samoloty.

Interaktywne wystawy zajmują niemal trzy tysiące metrów kwadratowych powierzchni na trzech kondygnacjach. W sumie zgromadzono na nich prawie 200 eksponatów. Sednem ekspozycji jest człowiek, a także otaczająca go przyroda i cywilizacja. Tematyka wystaw powiązana została z inteligentnymi specjalizacjami regionu - lotnictwo i kosmonautyka, jakość życia, motoryzacja, informacja i telekomunikacja.

W PCN znajdują się także laboratoria edukacyjne: chemiczne, biologiczno-ekologiczne i fizyczne oraz pracownia robotyczna i warsztatowa. Budynek ma dwie niezależne strefy biletowane: laboratoria i warsztaty oraz wystawy interaktywne. „Łukasiewicz” organizuje też wykłady i pokazy oraz ekspozycje czasowe. Dysponuje również wystawą mobilną, z którą animatorzy odwiedzają szkoły.

Lotnicza tradycja Podkarpacia

Pierwsza z atrakcji wita gości już na zewnątrz. To legendarny samolot AN-2 nazywany Antkiem, produkowany przez lata w Mielcu. Ten interaktywny eksponat można zwiedzać także w środku (wyłącznie z przewodnikiem), poznać jego konstrukcję oraz wirtualnie uruchomić silnik.

Na parterze zlokalizowana została wystawa specjalistyczna „Lotnictwo”, a powiązane z tą dziedziną eksponaty spotykamy na wszystkich piętrach. W atrium uwagę przykuwa instalacja zatytułowana „Błękitna planeta”. To 4-metrowa kula ziemska, a nad nią postać astronauty i sterowiec. Do tego elementy, którymi można sterować z pulpitów, m.in. 2 balony, samolot pasażerski i satelity komunikacyjne. Wśród eksponatów znajdziemy także symulator lotu na ruchomej platformie, w którym nie tylko widzi się obraz na ekranie, ale też czuje przeciążenia. Przyjrzeć się można również jak działa skaner wykorzystywany rutynowo na lotniskach do kontroli bagażu.

Patronem PCN jest twórca lampy naftowe Ignacy Łukasiewicz. Jednym z eksponatów jest interaktywny kiwon (urządzenie do wydobywania ropy naftowej) oraz fotoplastykon poświęcony wynalazcy.

Parter to także strefa dla najmłodszych, a w niej wystawa „Zabawki edukacyjne” dla dzieci 3-6 lat.

Nowoczesny budynek z inspirującym wnętrzem

Na pierwszym piętrze znajduje się wystawa zatytułowana „Przyroda”. Poświęcona jest m.in. geografii i geologii, kręgowcom, roślinom, ekologii i ochronie środowiska oraz OZE. Można m.in. zbudować wirtualne miasto i elektrownię cieplną lub pobawić się atrapami łazików na polu symulującym Marsa. Sterująca nimi osoba widzi tylko to, co pokazuje oko zamontowanej na urządzeniu kamery. Jest też możliwość wirtualnej deorbitacji wahadłowca czyli sprowadzenia statku kosmicznego z orbity w gęste warstwy atmosfery. Warto też skorzystać z „windy”, którą przemieścimy się z największych poznanych głębin do stratosfery.

Drugie piętro zajmuje ekspozycja interdyscyplinarna zatytułowana „Żyję”, jej sednem są ludzkie zmysły i ciało. Obejmuje zagadnienia związane głównie z fizyką, biologią i medycyną. Podzielona jest na strefy „Myślę”, „Widzę”, „Słyszę”, „Czuję”, „Jem i oddycham” oraz „Poruszam się”.

Każde piętro ma swoją strefę relaksu – a w niej eksponat wrażeniowy. Na parterze jest to lot samolot, na pierwszym piętrze zorza polarna w strefie polarnej, na drugim piętrze podróż przez wnętrze ciała.

Koszt budowy tego obiektu wraz z wyposażeniem wyniósł ponad 94 mln zł, z tego znaczna część to dotacja unijna. Inauguracja działalności PCN odbyła się 15 grudnia 2022 roku na zakończenie obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza. Dla publiczności został otwarty w marcu 2023 roku.

Atrium w trzykondygnacyjnym budynku widziane z góry. Schody wykonane z betonu, w tle słobo widoczne instalacje naukowe. Pod szklanym dachem zaiewszona ogromna makieta kuli ziemskiej obok niej kosmonauta.
Na pierwszym planie makieta żubra, w tle diorama z makietami zwierząt leśnych.
Monitor w drewnianej obudowie, za nim biała makieta mózgu.
Pólokrągły niebieski pulpit, na nim zamontowany mikrofon i słuchawki. Nad pulpitem napis po polsku i angielsku poznaj działanie radiostacji.
Model oka w przekroju.
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności