Zwiedzaj z Funduszami - Platforma z atrakcjami województwa Podkarpackiego

Rozmiar czcionki

A- A A+

Kontrast

Strona główna Mapa atrakcji Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK z...

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK z siedzibą w Zamku Kazimierzowskim

Aleje XXV Polskiej Drużyny Strzeleckiej 1, 37-700 Przemyśl

Przydatne informacje

Adres:

ul. Aleje XXV Polskiej Drużyny Strzeleckiej 1

37-700 Przemyśl

Adres e-mail:

sekretariat@kultura.przemysl.pl

Telefon:

16 678 50 61

Opis atrakcji

Festiwale, spektakle teatralne, koncerty i poezja. Zamek Kazimierzowski w Przemyślu tętni życiem, a wszystko dzieje się w pięknych, zabytkowych wnętrzach. Dotrzeć tu można idąc wprost z centrum miasta, lub nieco dalszą trasą poprzez przepiękny zamkowy park. To miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez turystów i mieszkańców.

Zamek Kazimierzowski

Zamek został wybudowany po 1340 roku za panowania Króla Kazimierza Wielkiego. Powstał na wzgórzu, na miejscu starszego grodu. Dziś na jego dziedzińcu eksponowane są relikty rotundy i palatium (nazwa używana dla określenia starożytnego lub średniowiecznego głównego budynku zamku, pałacu) – budowli z czasów panowania Bolesława Chrobrego. Został gruntownie przebudowany w XVI wieku w stylu renesansowym.

W ostatnich latach dzięki unijnemu wsparciu przeszedł remont dlatego dziś prezentuje się wspaniale. Wypiękniało też jego otoczenie ponieważ park zamkowy, którego początki sięgają 1842 roku, także został zrewitalizowany. Wiekowe drzewa oraz pięknie utrzymane i oświetlone alejki zachęcają do spacerów i odpoczynku. Dodatkowym atutem tego miejsca jest jego gospodarz. Od 2005 roku mieści się tu Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

Baszty, lochy i inne tajemne miejsca

Zamek Kazimierzowski jest wyjątkowym miejscem, chętnie odwiedzanym przez turystów z całej Polski, a także Europy i świata. Po długim i gruntownym remoncie zakończonym w marcu 2013 roku stał się jeszcze bardziej atrakcyjny i przyjazny turystom.

Niespodzianka czeka już na zamkowym dziedzińcu. Uwagę przykuwają tu zrekonstruowane fundamenty cerkwi Wołodara. Pospacerować też można obok reliktów wczesnopiastowskiego zespołu „rotunda-palatium”.

Największe zmiany widać w baszcie wschodniej. Urządzono tu salę kominkową, w której odbywają się kameralne spotkania autorskie, poetyckie, wieczory muzyczne i sesje naukowe. Na kolejnej kondygnacji zlokalizowano galerię wystawienniczą. Zwieńczeniem baszty jest nowy taras widokowy pozwalający spojrzeć na miasto z zupełnie innej perspektywy niż ta znana z baszty północnej, wcześniej już dostępnej dla turystów. Z kolei w podziemiach tej baszty udostępniono do zwiedzania lochy. Tu turyści mogą poczuć grozę czasów, kiedy było w nich więzienie.

W zamkowych galeriach prezentowane są obecnie różnorodne wystawy, także rysunku czy akwareli. Kiedyś nie było to możliwe ze względu na warunki, wszystko zmieniło się po zamontowaniu odpowiedniej wentylacji i ogrzewania. Wnętrze budynku, choć zabytkowe jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Specjalna rampa umożliwia przedostanie się z głównego wejścia do sali widowiskowej. Zmodernizowano również pod tym kątem toalety.

Po trudach zwiedzania urokliwych zamkowych wnętrz warto wstąpić do Kawiarni Artystycznej. Także to klimatyczne miejsce skorzystało na wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, zyskało także wentylację.

To nie koniec niespodzianek. W zamku siedzibę ma najstarszy w Europie Teatr Amatorski „Fredreum”. Spektakle gra na zamkowej scenie w niepowtarzalnej atmosferze. Sala teatralna jest perełką i wizytówką zamku dzięki remontowi dofinansowanemu z Funduszy Europejskich. Przebudowany został balkon, któremu przywrócono wystrój nawiązujący do okresu międzywojennego. Na sali widowiskowej miejsc siedzących jest co prawda mniej, ale są one bardziej komfortowe. Sala zyskała lepszą akustykę, co poprawia jakość przedstawień i koncertów. Zamek wyposażony został w tzw. technologię sceny, sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy, taki jak w profesjonalnych teatrach.

W pomieszczeniach zaplecza sceny zlokalizowano dwie garderoby ze stanowiskami do charakteryzacji. Zawieszono także monitory, które pozwalają aktorom śledzić akcję na scenie i wyjść na nią w odpowiednim momencie.

Miejsce kuszące poezją i muzyką

Oferta Zamku Kazimierzowskiego jest niezwykle szeroka i interesująca. Działalność Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki realizowana jest w Zamku Kazimierzowskim, a także w budynku przy ul. St. Konarskiego 5. Centrum promuje artystów lokalnych oraz regionalnych twórców. Pełni więc rolę kulturotwórczą, a także edukacyjną. W strukturach instytucji działa Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl”, który pielęgnuje taneczny folklor.

Poza tym Centrum zaprasza wielu uznanych artystów organizując w zamkowych wnętrzach i na dziedzińcu festiwale, koncerty, wielkie widowiska teatralne, operowe i musicalowe. Zamek bywa miejscem prelekcji, spotkań autorskich i wieczorów poetyckich, ale też warsztatów, przeglądów, konkursów i wystaw. Te ostatnie prezentowane są zarówno w Galerii ZAMEK, jak i w Galerii BASZTA.

Wspomniane festiwale przyciągają wielu wielbicieli muzyki i słowa. Do najsłynniejszych należy Międzynarodowy Przemyski Festiwal Salezjańskie Lato Muzyczne czy Barwy Bluesa. Kolejnym inspirującym, oferującym niezapomniane chwile wydarzeniem jest odbywający się jesienią klimatyczny Przemyski Festiwal Poezji OGRODY POETÓW.

Obiekt cały czas tętni życiem. Długo by wymieniać, ponieważ oferta artystyczna jest bardzo bogata i atrakcyjna zarówno dla mieszkańców Przemyśla, jak i turystów. Wiele imprez i projektów nawiązuje do historii i tradycji tej budowli, a Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK należy do Związku Miast Króla Kazimierza Wielkiego.

Baszta zamku na tle bezchmurnego nieba
Sala ekspozycyjna. Na surowych ceglanych ścianach wiszą w równej linii kolorowe obrazy
Dziedziniec zamku udekorowany czerwonymi kwiatami w donicach
Bogato zdobiona sala o czerwonych ścianach. Na środku sali stoi duży stół, po obwodzie ustawiono czerwone krzesła. Na jednej ze ścian duży marmurowy kominek.
Wśród dużych drzew, betonowy postument, na którym posadowiony jest głaz, upamiętniający setną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na boku postumentu wypisane nazwisko Jan Dekert.
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności