Przydatne informacje
Adres:
ul.
Połonina Wetlińska
Opis atrakcji
Na Połoninie Wetlińskiej zdrożonych turystów przyjmuje w swe progi „Chatka Puchatka”. To miejsce, gdzie mogą odpocząć i przeczekać załamanie pogody. Nowoczesny, wyposażony w ekologiczne rozwiązania schron turystyczny zastąpił kultowe schronisko, jeden z bieszczadzkich symboli.
Schron turystyczny Chatka Puchatka
Zbudowany z drewnianych bali schron turystyczny „Chatka Puchata” na Połoninie Wetlińskiej został oficjalnie otwarty 24 września 2022 roku. Stanął w miejscu działającego od 1967 roku schroniska o tej samej nazwie. Należy do Bieszczadzkiego Parku Narodowego i pełni dziś kilka funkcji. Główna sala na parterze jest do dyspozycji turystów. Mogą tu odpocząć, posilić się, przeczekać burzę czy śnieżycę, a w razie potrzeby zostać na noc.
Obok sali znajduje się dyżurka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jest tu też miejsce dla Straży Parku oraz Posterunek Meteorologiczny IMiGW. Na poddaszu schronu są pomieszczenia socjalne dla obsługi obiektu i kolejna, mniejsza sala dla turystów.
Schron został zaprojektowany tak, by nie szkodzić środowisku. Ma własną oczyszczalnię ścieków, kotłownię na ekologiczny olej rzepakowy oraz pomieszczenie, gdzie gromadzona jest deszczówka. Na dachu zamontowane zostały panele fotowoltaiczne, dzięki czemu zyskał czystą energię. Park wynajął też maszt dla operatorów sieci komórkowych, by poprawić łączność w wyższych partiach gór.
Najpiękniejszym miejscem nowej „Chatki Puchatka” jest taras widokowy, z którego można podziwiać zapierającą dech panoramę Bieszczad. Zmieniło się także otoczenie schronu, ponieważ teren został poddany regeneracji. Barierkami odgrodzone są stanowiska rzadkich i chronionych gatunków roślin. BdPN prowadzi w tym miejscu edukację turystyczną i przyrodniczą. Uwagę turystów zwraca ekran, na którym udostępnione są materiały dotyczące przyrody i dziedzictwa kulturowego BdPN. Można poznać też przeszłość Chatki oraz warte odwiedzenia miejscach w Bieszczadach. Schron jest także ważnym punktem Bieszczadzkiego Parku Gwiezdnego Nieba. Tu z dala od sztucznego zanieczyszczenia świetlnego można podziwiać większą ilość gwiazd, niż w jakimkolwiek innym miejscu w Polsce.
Chatka Puchatka – historia schroniska zbudowanego przez wojsko
Ten pierwszy budynek powstał po II wojnie światowej jako wojskowy posterunek obserwacyjny. Początkowo miejsce nazywane było Tawerną, z czasem „Chatką Puchatka”, a autorem nazwy był polski żeglarz Leonid Teliga. W 1956 roku przejęło ją PTTK, od 1967 roku stała się całorocznym schroniskiem, którego dzierżawcą był Ludwik Pińczuk. Obiekt posiadał 20 miejsc noclegowych w 2 salach zbiorowych. Miejsce było kultowe, każdy kto wybierał się na Połoninę w końcu tu trafiał. Pozbawione było jednak wszelkich wygód, nie było bieżącej wody, prądu i toalety.
W 2015 roku po przejęciu „Chatki Puchatka” przez Bieszczadzki Park Narodowy zmieniono status na Schron Turystyczny BdPN. Na wiosnę 2020 roku, po rozebraniu starego schroniska, rozpoczęła się budowa nowego obiektu. Większość prac sfinansowała dotacja z Funduszy Europejskich. Przez „Chatkę Puchatka” przechodzi najdłuższy w Polsce górski szlak pieszy – czerwony Główny Szlak Beskidzki.