Zwiedzaj z Funduszami - Platforma z atrakcjami województwa Podkarpackiego

Rozmiar czcionki

A- A A+

Kontrast

Strona główna Mapa atrakcji Teatr Maska w Rzeszowie

Teatr Maska w Rzeszowie

Mickiewicza 13, 35-064 Rzeszów

Przydatne informacje

Adres:

ul. Mickiewicza 13

35-064 Rzeszów

Adres e-mail:

teatrmaska@teatrmaska.pl

Telefon:

17 86 26 808

Opis atrakcji

Rzeszowski Teatr „Maska” uczy, bawi i inspiruje. To miejsce wielu wydarzeń dla dzieci i dorosłych, oprócz spektakli są także warsztaty, wystawy i festiwale. W tym samym budynku mieści się Muzeum Dobranocek – nie lada gratka, tak dla mieszkańców, jak i turystów.

Teatr dla najmłodszych, młodych i dorosłych

Teatr "Maska" w Rzeszowie jest jedynym profesjonalnym teatrem lalek na Podkarpaciu. W repertuarze ma spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dysponuje dużą sceną z widownią na 240 miejsc, jak również małą sceną z widownią mieszczącą 50 osób. Ta pozwala na realizację  form teatralnych wymagających kameralnej przestrzeni i bliższego kontaktu z widzem. Teatr daje rocznie średnio 350 spektakli, zarówno tych na własnych deskach jak i wyjazdowych.

Adresatem Sceny dla Najnaja są dzieci najmłodsze – od kilku miesięcy życia do 5 lat. Pokazy prezentowane są w pomieszczeniach „przyjaznych” małemu odbiorcy (kameralne, niewyciemnione, bez gwałtownej zmiany świateł). Forma przekazu dostosowana jest do percepcji maluszków, ich sposobu poznawania i rozumienia świata. Po spektaklu w przestrzeni scenicznej odbywa się wspólna zabawa aktorów z widzami.

„Maska” od lat dba także o edukację artystyczną oferując lekcje teatralne po spektaklach. Zajęcia prowadzone przez instruktora teatralnego, aktorów i specjalistów rzemiosł teatralnych, dostosowane są do wieku uczestników. Korzysta z nich wiele szkół i przedszkoli z całego województwa. Oferta edukacyjna teatru od kilku lat obejmuje także cykliczne warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych (Mała Akademia Teatralna).

Po zamknięciu instytucji kultury z powodu pandemii covid-19 od stycznia ruszyła platforma PPV teatru (live.teatrmaska.pl). Po wykupieniu kodu dostępu, oglądać można spektakle specjalnie nagrane na potrzeby prezentacji w Internecie. Zespół Teatru „Maska” przygotował 4 tytuły: „Statek Noego”, „Alicja w krainie czarów”, „Hachiko” oraz „O mniejszych braciszkach św. Franciszka”. Nagrania zyskały udogodnienia dla osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu (napisy dla osób niesłyszących, audiodeskrypcja – słowny opis tego, co dzieje się na scenie). Zespół aktorów przygotował także cykl słuchowisk dla dzieci i młodzieży, które były emitował w sieci.

Maska otwarta na innych

„Maska” jest też miejscem, które inspiruje i prezentuje nowe nurty w teatrze dla dzieci i młodzieży. Jednym z najważniejszych wydarzeń jest Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy Maskarada. Jego celem jest prezentacja najciekawszych spektakli, które są wynikiem twórczych poszukiwań w sferze teatru lalek, szeroko rozumianej ożywionej formy i sztuki animacji.

Kolejnym wydarzeniem, mającym wierne grono widzów, jest festiwal „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor”. „Źródła Pamięci” goszczą teatry czerpiące z twórczości Mistrzów związanych z Rzeszowem. Festiwalom towarzyszą takie wydarzenia, jak m.in. czytanie performatywne (forma między zwykłym czytaniem, a pełnoprawnym spektaklem), spotkania z reżyserami i aktorami, wystawy, warsztaty i koncerty.

Teatr „Maska” ma też własną Galerię. Tu prezentowane są prace rzeszowskich artystów, uczniów szkół plastycznych i studentów kierunków artystycznych. Obejrzeć można także fotografie ze spektakli, czy inne ekspozycje w ramach trwających projektów. A w Muzeum Lalek Teatralnych prezentowane są lalki, projekty scenograficzne oraz elementy dekoracji i zdjęcia pochodzące m.in. ze spektakli.

Nieco historii

Teatr „Maska” w Rzeszowie został utworzony na bazie Teatru Lalki i Aktora „Kacperek”. Ten z kolei powstał w 1953 r. jako amatorski teatr lalkowy w Powiatowym Domu Kultury w Jarosławiu. Ważnym momentem w historii "Kacperka" był rok 1956, w którym został upaństwowiony, czyli uzyskał status teatru - instytucji. W 1957 r. "Kacperek" został przeniesiony z Jarosławia do Rzeszowa. Przez lata nie miał własnej sceny, dorobił się jej dopiero w 1999 roku, wtedy też zmienił nazwę na Teatr "Maska" w Rzeszowie.

Kolejnym ważnym rokiem był 2010, gdy dzięki Funduszom Unijnym stał się nowoczesną placówką oferującą świetne warunki do przygotowania nowatorskich spektakli. Remont i modernizacja rozwiązały sporo wcześniejszych problemów. Budynek zyskał nowe instalacje i ocieplenie, a Teatr ekran do projekcji multimedialnych, 40 reflektorów, skanery, mikrofony i stół mikserski. Zamontowane zostały także schładzacze powietrza na scenie i widowni. Wykonane wtedy prace stały się bazą dla kolejnych inwestycji w nowoczesny sprzęt i technologie.

Muzeum Dobranocek

W 2010 roku przy okazji dużego remontu Teatru Maska zaadaptowane zostały pomieszczenia dla Muzeum Dobranocek. Wcześniej znajdowało się w kamienicy tuż obok rynku. W piwnicach teatru wygospodarowano trzy sale wystawowe i jedną projekcyjną, by umożliwić oglądanie bajek. Ponieważ muzeum zostało wyposażone w nowoczesny sprzęt multimedialny, nagłośnienie i oświetlenie, tu także odbywają się warsztaty i zajęcia edukacyjne. W gablotach pięknie prezentują się m.in. najcenniejsze, bo oryginalne lalki Misia Uszatka w stroju letnim, zimowym oraz kąpielowym. Wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane, co ma ogromne znaczenie dla eksponowanych kolekcji. Podczas remontu zamontowana została winda, na zewnątrz budynku wykonano podjazd, a toalety zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Działalność i wszelkie aktualności teatralne można znaleźć na stronie internetowej www.teatrmaska.pl, oraz aktywnie działających profilach w mediach społecznościowych Facebook i Instagram @teatrmaska.rzeszow

Różowy budynek teatru widziany z zewnątrz, na piewszym planie zdjęcia gazony z pomarańczowymi kwiatami
Ekspozycja Muzeum Dobranocek, kilka dużych lalek posadzonych przy okrągłym iałym stole
NIwielkiepomieszczenie, na jasnych ścianach powieszone są laki, kukiełki i różne inne rekwizyty teatralne
W głębi scena teatru, na pierwszym planie rzędy pustych foteli na widowni
Lalka - duża, okrągła, jasna twarz, zezowate oczy, czerwone małe usta
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności