Przydatne informacje
Adres:
ul. Sanatoryjna 3
37-620 Horyniec Zdrój
Adres e-mail:
rezerwacja@uzdrowisko-horyniec.com.pl
Strona www:
Uzdrowisko Horyniec-ZdrójTelefon:
16 733 60 51
Opis atrakcji
Doskonałe borowiny, woda lecznicza i nowoczesna oferta rehabilitacyjna – to atuty Horyńca Zdroju. Uzdrowisko położone na pograniczu Roztocza Wschodniego oferuje także świetny klimat.
Horyniec – Zdrój czyli borowinowe kąpiele
Horyniec Zdrój znajduje się w północno – wschodniej części Podkarpacia, zaledwie 4 km od ukraińskiej granicy. Naturalne źródła wody siarczkowo – siarkowodorowej znane tu były od dawna. Według legendy korzystała z nich już królowa Marysieńka i król Jan III Sobieski. Początki zorganizowanej działalności uzdrowiskowej można datować na koniec XIX w., gdy zaczęli zjeżdżać pierwsi kuracjusze.
Horyniec – Zdrój zyskał renomę także dzięki doskonałym, najstarszym w Polsce złożom borowiny, uznawanym są za jedne z najlepszych w Europie. To „czarne złoto” jest wydobywane w pobliskiej wsi Podemszczyzna przez podmiot leczniczy „Uzdrowisko Horyniec” Sp. z o.o. Jej właścicielem jest Województwo Podkarpackie. Obok niej na terenie gminy Horyniec – Zdrój działa jeszcze Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS oraz Sanatorium Uzdrowiskowe Bajka. W ostatnich latach „Uzdrowisko Horyniec” przy wsparciu Funduszy Europejskich diametralnie zmieniło swoje oblicze.
W trosce o zdrowie i wygodę kuracjuszy
Budynki należące do spółki „Uzdrowisko Horyniec” oferują ponad 300 miejsc noclegowych. To wyremontowane w ostatnich latach Jawor i Dom Zdrojowy, a także nowo zbudowane Kliniczne Centra Diagnostyczno-Terapeutyczne Narządów Ruchu oraz Schorzeń Neurologicznych i Kardiologicznych. Ten nowoczesny kompleks rehabilitacyjno – pobytowy powstał przy wsparciu Funduszy Unijnych. Dwuskrzydłowy piętrowy ośrodek, przystosowany został do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na parterze funkcjonują specjalistyczne gabinety rehabilitacyjne wyposażone w najnowocześniejszy, światowej klasy zrobotyzowany i zautomatyzowany sprzęt do diagnostyki i rehabilitacji. Pozwala na innowacyjne leczenie pacjentów, m.in. w dziedzinie chorób narządów ruchu, neurologii i kardiologii.
Dla wygody kuracjuszy budynek Klinicznych Centrów jest połączony przewiązką z Domem Zdrojowym. Znajduje się tu stołówka, kawiarenka, Pijalnia Wód Mineralnych oraz Zakład Przyrodoleczniczy. Zmodernizowane przy wsparciu Funduszy Unijnych gabinety zabiegowe zostały wyposażone w wysokiej klasy sprzęt rehabilitacyjny, oferują ponad 60 rodzajów zabiegów. Jednym z atutów Zakładu Przyrodoleczniczego jest basen wypełniony wodą siarczkowo-siarkowodorową. Pod okiem fizjoterapeuty prowadzone są m.in. zajęcia na specjalnych rowerkach wodnych.
Najbardziej ekskluzywny jest „Jawor” z przestronnym, przeszklonym holem, w którym znajduje się bogato wyposażona biblioteczka i wygodne kanapy. Budynek otoczony jest soczystą zielenią oraz wiatami, altankami, ławeczkami i poidełkami z wodą siarczkowo-siarkowodorową. Wszystko to sprawia, że kuracjusze chętnie relaksują się tu po zakończonych zabiegach.
Horyniec – Zdrój – miejsce wytchnienia dla ciała i ducha
O atrakcje w Horyńcu Zdroju zadbał także samorząd pozyskując na ten cel Fundusze Europejskie. W części uzdrowiskowej, tuż przy Domu Zdrojowym, w sąsiedztwie basenu „Wodny świat” stanęła multimedialna, podświetlana fontanna. Powstał też deptak spacerowy z wydzielonym pasem dla rowerzystów, wiatami wypoczynkowymi, altanami oraz poidełkami. Kuracjusze mają też do dyspozycji siłownię plenerową i minitężnie.
Świetnym miejscem do wypoczynku jest znajdujący się w centrum miejscowości rozległy Park Zdrojowy z fontanną. Po rewitalizacji sfinansowanej z Funduszy Europejskich odbywają się tu imprezy kulturalne i sportowe. W miejscu rozebranych w 2000 roku starych „Łazienek” wybudowano amfiteatr oraz pijalnię wód z kawiarnio-restauracją w stylu retro. Prowadzona przez spółkę „Uzdrowisko Horyniec” „Café Sanacja” przenosi gości swoim wystrojem i klimatem w lata 20-te XX wieku. Malowniczo wyglądają wijące się zakosami wśród soczystej zieleni kładki nad potokiem Glinianiec, trasa spacerowa zbudowana została z drewnianych podestów. Do dyspozycji kuracjuszy jest też ścieżka zdrowia.