Zwiedzaj z Funduszami - Platforma z atrakcjami województwa Podkarpackiego

Rozmiar czcionki

A- A A+

Kontrast

Strona główna Mapa atrakcji Uzdrowisko Latoszyn Zdrój

Uzdrowisko Latoszyn Zdrój

Latoszyn 139 A, 39-200 Latoszyn

Przydatne informacje

Adres:

ul. Latoszyn 139 A

39-200 Latoszyn

Telefon:

14 627 92 80

Opis atrakcji

Latoszyn Zdrój jest najmłodszym uzdrowiskiem na Podkarpaciu. Znajduje się tuż pod Dębicą. Kąpiel w basenie wypełnionym ciepłą wodą siarczanowo- wapniową przynosi ulgę, ale jest tu znacznie więcej możliwości terapii.

Lecznicze wody siarczanowo – wapniowe

Drogę do „wód” wskazuje duży baner reklamowy ustawiony przy drodze krajowej nr 94 w Latoszynie. Po przejechaniu niespełna kilometra docieramy do malowniczo posadowionych na wyplantowanym tarasowo wzgórzu nowoczesnych zabudowań. W najbardziej okazałym znajduje się Zakład Przyrodo – Leczniczy. Tu mieszczą się gabinety rehabilitantów oraz basen.

Największym skarbem jest woda siarczanowo – wapniowa. Jej unikatowe właściwości to duża zawartość leczniczych siarczanów, nie ma przykrego zapachu i nie powoduje podrażnień skóry. Może być stosowana we wszystkich formach terapeutycznych. Ma działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, zmniejsza obrzęk stawów i poprawia ich ruchomość. Kąpiel w ciepłej wodzie, w strefie ciszy to prawdziwa przyjemność, a warto ją poprzedzić relaksem w jacuzzi. Jeśli nie ma przeciwskazań - także seansem w kabinie INFRARED. Promieniowanie podczerwone IR dzięki głębszej penetracji i absorpcji ciepła przez tkanki, wywołuje o wiele intensywniejsze zmiany w układach i narządach człowieka niż ciepło działające na organizm powierzchownie – czytamy w ulotce.

Ponadto warto skorzystać z seansów w zewnętrznej saunie suchej, a potem z kąpieli w bani z zimną wodą.

Pijalnia wód, tężnia i mikroklimat

Część gości woli korzystać z leczniczych walorów wód siarczanowo – wapniowych pijąc je. Wskazaniem są m.in. choroby układu trawienia, zaburzenia jelitowe czy w funkcjonowaniu trzustki. W chorobach płuc, czy zatok skuteczniejsze bywają inhalacje przy użyciu najnowszej generacji inhalatorów. Wspaniałym uzupełnieniem kuracji jest tężnia solankowa. Mikroklimat przesycony jodem, który się wokół niej wytwarza, zbliżony jest do klimatu nadmorskiego.

Dla tryskających energią przygotowano siłownię na świeżym powietrzu, a dla najmłodszych plac zabaw. Tuż obok znajduje się niewielki amfiteatr i zadaszona scena, na której latem odbywają się koncerty i zabawy taneczne.

Otaczający uzdrowisko ekosystem wytwarza klimat o właściwościach leczniczych. Potwierdza to świadectwo wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Powyżej obiektów zdrojowych, w lesie znajduje się wąwóz, którego wysokie ściany oplatają korzenie drzew przybierające tu niepowtarzalne formy. Turyści i mieszkańcy chętnie spacerują dwiema ścieżkami krajobrazowymi ( 3,5 oraz 7 km), które prowadzą przez unikatowy kompleks buczyny karpackiej na wzgórza Grabówka i Maga. Opatrzone zostały tablicami z opisami legend i historii tego miejsca oraz ciekawostkami przyrodniczymi.

W ofercie uzdrowiska są także naturalne kosmetyki na bazie wody z ujęcia w Latoszynie. A poza tym nowoczesne produkty, takie jak komora normobaryczna, w której odbywa się tlenoterapia. W sezonie wiosenno-letnim jest uloterapia.

Historia leczniczych wód

Infrastrukturę Uzdrowiska zbudowano od podstaw, w dużej mierze dzięki Funduszom Unijnym. Był to powrót do dawnej tradycji, bowiem Latoszyn od wieków słynął ze znakomitych wód leczniczych. Wypływały, jak i dzisiaj u podnóża wzniesienia Palana Gera (czyli Spalonej Góry, niegdyś ośrodka prasłowiańskiego kultu, gdzie znajdowała się Świątynia Peruna).

Pierwsze uzdrowisku powstało w tym miejscu około 1850 roku, wówczas niewielki zakład zdrojowo – kąpielowy został wpisany do spisu leczniczych kąpielisk. Niestety został zniszczony przez huragan i pożar. W latach międzywojennych skutecznie przystąpiono do odbudowy. Powstały nowocześnie urządzone łazienki, dwa pensjonaty i restauracja, które uruchomiono w 1932 roku. Kuracjusze ponoć cenili sobie Latoszyn bardziej niż Krynicę. Niestety wojna zabrała wszystko. Nowoczesne uzdrowisko Latoszyn-Zdrój oddane zostało do użytku w lipcu 2018 roku i zasłużenie zyskuje coraz większą popularność.

Zielony kubek do picia wody zdrojowej w trakcie napełniania pod kranikiem
PO prawej stronie tablica informacyjna - plan zagospodarowania uzdrowiska, w tle schody prowadzące do wejścia głównego do Uzdrowiska
Drewniana tężnia solankowa
Basen kryty w uzdrowisku
Drewniany Budynek wśród liliowych  kwiatów (facelia)
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności