Zwiedzaj z Funduszami - Platforma z atrakcjami województwa Podkarpackiego

Rozmiar czcionki

A- A A+

Kontrast

Strona główna Mapa atrakcji Zamek w Baranowie Sandomierskim

Zamek w Baranowie Sandomierskim

Zamkowa 22, 39-450 Baranów Sandomierski

Przydatne informacje

Adres:

ul. Zamkowa 22

39-450 Baranów Sandomierski

Adres e-mail:

muzeum@baranow.com.pl

Telefon:

15/ 811 80 39

Opis atrakcji

Zamek w Baranowie Sandomierskim jest świetnie zachowaną  rezydencją magnacką z czasów późnego renesansu. Turystów zachwycają urokliwe krużganki zamkowego dziedzińca i wachlarzowe schody, a także otaczające go piękne ogrody. A atrakcji jest znacznie więcej….

Perła Architektury Renesansu

Zamek w Baranowie Sandomierskim powstał na przełomie XVI/XVII wieku, na planie prostokąta. Ma cztery narożne baszty i piątą bramną. Baranów nazywany jest „Małym Wawelem”. Zawdzięcza to projektantowi - włoskiemu architektowi i rzeźbiarzowi Santi Gucci’emu. Na to porównanie wpłynęła z pewnością też wspaniała architektura budynku wraz z arkadowymi krużgankami otaczającymi dziedziniec z trzech stron.. Uwagę przykuwają niesamowite maszkarony czyli głowy zwierzęco - ludzkie na postumentach kolumn tworzących arkady. Jest ich osiemnaście, a każda inna. Według legendy miały zabezpieczać zamek przed złymi mocami. W krużgankach zobaczymy natomiast portale (ozdobne architektoniczne obramienie drzwi wejściowych) o fantazyjnych, ozdobnych dekoracjach.

Na uwagę zwiedzających zasługuje m.in. secesyjna kaplica z witrażami Józefa Mehoffera. Powstała na parterze zachodniego skrzydła za czasów ostatnich właścicieli. Stanisław Dolański remontując zamek po pożarze z końca XIX wieku zlecił jej zaprojektowanie architektowi Tadeuszowi Stryjeńskiemu. Po wojnie została zmieniona w salę kinową, a w 2009 roku odtworzona. Dziś jest to nie tylko wnętrze muzealne, odprawiane są tu msze, odbywają się też ceremonie ślubne.

Jednym z najpiękniejszych miejsc w zamku jest Baszta Falconiego. To niezwykłe pomieszczenie w skrzydle wschodnim, z cennymi sztukateriami (zdobieniami) na suficie. Wykonał je włoski artysta Jan Baptysta Falconi, w latach 30-tych XVII wieku. Zachowały się do dziś, niestety mimo starań pozostają szare. To pozostałość po stacjonujących tu podczas II wojny wojskach radzieckich. Żołnierze spalili wyposażenie w skrzydle wschodnim. Wszystko było czarne od dymu, który wszedł tak głęboko w strukturę gipsu, że nie udało się przywrócić białego koloru. Z basztą związana jest także legenda. Dwaj bracia bliźniacy mieszkający w zamku pokłócili się o piękną damę dworu. Nie mogąc rozstrzygnąć sporu, stoczyli pojedynek, który zakończył się w owej baszcie. Doskonali szermierze w tym samym momencie zadali sobie wzajemnie śmiertelny cios prosto w serce. W rocznicę pojedynku na ścianie baszty pojawia się czerwona plama przypominająca krew walczących.

W zamkowym przyziemiu prezentowana jest wystawa fotografii przedstawiająca remonty i prace inwestycyjne na zamku na przestrzeni lat i dekad. W ciągu roku organizowane są także muzealne ekspozycje czasowe (porcelana, husaria, malarstwo).

Zamek tętniący życiem

Dużym zainteresowaniem turystów cieszy się cotygodniowe nocne zwiedzanie zamku z legendami i pochodniami. Przewodnik w szlacheckim stroju oprowadza gości po zamkowych zakamarkach, co nadaje wydarzeniu szczególny charakter.  Wśród propozycji dla turystów jest także wypożyczalnia strojów historycznych. Każdy może ubrać się w dawny kontusz lub piękną suknię i przenieść się w czasy, gdy na Zamku grała muzyka i tętniło życie. Można zrobić sobie wówczas pamiątkowe zdjęcia na dziedzińcu zamkowym. Kolejną atrakcją jest własnoręczne wybicie pamiątkowej monety.

Legenda głosi, że od Zamku w Baranowie Sandomierskim do Sandomierza prowadzi nieużywany od stuleci podziemny tunel. Nowością w ofercie Zamku są gogle VR, dzięki którym zwiedzający mogą przenieść się w wirtualny świat i poszukać wejścia do owego tunelu. Technologia VR to połączenie najnowszych rozwiązań technologicznych z historią, zabawą i nauką w kinowej jakości. Tu odbywają się także obozy w stylu Harego Pottera.

Kuchnia Restauracji Magnackiej oferuje dania oparte na lokalnej recepturze i tradycji regionalnych produktów. Łączy kuchnię dworską z tradycją lasowiacką oraz współczesnymi smakami kuchni polskiej. Baranów Sandomierski jest miejscem chętnie wybieranym na wesela i sesje ślubne. Jego urok uwiódł także filmowców. To tu kręcone były „Czarne Chmury”, „Barbara Radziwiłłówna" i "Klejnot wolnego sumienia".

Akademia Golfa

Wokół zamku rozciąga się malowniczy park z pomnikowymi drzewami. To klon zwyczajny i tulipanowiec amerykański, zachwyt wzbudzają także wiekowe dęby, cisy, lipy, daglezje czy miłorząb. Tuż przy zamku znajdują się imponujące ogrody w stylu francuskim, angielskim i włoskim. Na uwagę zasługuje wspaniała aleja grabowa prowadząca do oranżerii. Dziś to wnętrze oferuje nie tylko zieleń, ale i sztukę. Organizowane są tu wystawy czasowe, odbywają się też małe przyjęcia,. W weekendy oranżeria służy dla odwiedzających zamek turystów i gości jako kawiarenka oferująca słodkości, ale też dania grillowe i zupy. Wypocząć można wygrzewając się w promieniach słońca na leżakach.

W oranżerii można też kupić piłeczki golfowe i wypożyczyć kij do golfa, aby wybić piłeczki na driving range (obiekt lub obszar, w którym golfiści mogą ćwiczyć zamach golfowy). Przywrócenie historycznego wyglądu Oranżerii było jednym z elementów budowy Akademii Golfa, a prace sfinansowane zostały z Funduszy Unijnych. Akademia Golfa w Baranowie Sandomierskim powstała na terenie 4 ha w północnej części kompleksu zamkowo – parkowego. Jest magnesem przyciągającym golfistów i osoby, które dopiero chcą poznać tajniki tego sportu.

W ofercie zamku są także warsztaty rękodzielnicze „Zamkowe Atelier” dla grup w różnym wieku. Można m.in. nauczyć się haftu, techniki decoupagu, wykonać zakładkę do książki czy bransoletkę z koralików. Baranów Sandomierski Zamek słynie również z Festiwali związanych z kuchnią dworską, koncertów muzyki klasycznej oraz spektakli teatralnych.

Zamek od lat organizuje Festiwal na Styku Kultur. Sprzedawane są wówczas takie produkty, jak wiklina, serwety ręcznie robione, haftowane, tkane. Są także obrazy lokalnych artystów, ręcznie malowane kubki, lasowiackie serce, polskie albumy i wydawnictwa.

Sala ekspozycyjna, na środku pomieszczenia ustawione są popiersia zbroi z hełmami, tarczami i pikami, po bokach na pionowo rozwieszonych dywanach wyeksponowane są różne rodzaje broni siecznej i tarcz.
Wnętrze kaplicy zamkowej, białe ściany ozdobione kwiatowymi ornamentami, sufit udekorowany grafitowymi belkami. Na środku dwie białe kolumny, w oknach witraże, grafitowe ławki, czerwone krzesła.
Obraz ze śródziemnomorskim widokiem, zawieszony na białej ścianie, w bogatej oprawie ze sztukaterii i płaskorzeźb, w kolorze ściany.
Widok na zamek spod drzewa klonu. Zamek osadzony wśród zieleni drzew, na tle pogodnego nieba. Piętrowy budynek o kremowych ścianach, z dużą ilością wysokich okien. Na każdym rogu budynku cylindryczne wieże zwieńczone barokowymi hełmami.
Zamkowe krużganki z widokiem na dziedziniec. Całość utrzymana w ciepłych beżach i brązach. Sklepienia bogato zdobione, wsparte na kamiennych kolumnach. Balkony ograniczone są balustradą. Na drugim planie czerwony dach, naprzeciwległych skrzydeł zamku.
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności