Zwiedzaj z Funduszami - Platforma z atrakcjami województwa Podkarpackiego

Rozmiar czcionki

A- A A+

Kontrast

Strona główna Mapa atrakcji Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamkowa 1, 37-100 Łańcut

Przydatne informacje

Adres:

ul. Zamkowa 1

37-100 Łańcut

Adres e-mail:

dyrektor@zamek-lancut.pl

Strona www:

Zamek w Łańcucie

Telefon:

225 20 08

Opis atrakcji

Zespół Zamkowo-Parkowy w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Świetnie utrzymany, od lat jest magnesem przyciągającym na Podkarpacie wielu turystów i melomanów.

Zamek w Łańcucie jest jedną z pereł turystycznych Podkarpacia. Zachwyca zarówno cudownymi wnętrzami pełnymi dzieł sztuki, jak i pięknym parkiem. Wśród atrakcji jest też Storczykarnia i kolekcja pojazdów konnych.

Zamek wzniesiony został na polecenie Stanisława Lubomirskiego w latach 1629 -1642. W drugiej połowie XVIII w. księżna Izabela z Czartoryskich Lubomirska przekształciła go w  rezydencję o  charakterze pałacowo-parkowym. Poprzez małżeństwo jej córki Julii z  Janem Potockim, sławnym pisarzem i  podróżnikiem, Łańcut wszedł w  posiadanie hrabiowskiego rodu Pilawitów-Potockich. Od 1830 r. był on główną siedzibą Ordynacji Łańcuckiej do czasu, gdy ostatni właściciel musiał opuścić ją w  1944 r. Po drugiej wojnie światowej w  Zamku utworzono muzeum.

Rezydencja pełna dzieł sztuki

W ostatnich latach przy wsparciu Funduszy Unijnych odnowiona została elewacja, a prace remontowo – konserwatorskie objęły 84 pomieszczenia. Na pierwszym piętrze była to m.in. Sala Balowa z cudownymi kryształowymi żyrandolami, gdzie odbywają się koncerty Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Odnowiona została też sąsiadująca z  nią Galeria Rzeźb. Dzięki iluzjonistycznej polichromii pokrywającej sufit i ściany wewnętrzne, ma charakter romantycznej ruiny przekształconej w altanę. Umieszczono tu kolekcję dzieł sztuki starożytnej.

Galeria prowadzi do Salonu Kolumnowego, gdzie prezentowana jest czerwona haftowana na jedwabiu makata chińska pochodząca z II poł. XVII wieku. Jej tytuł brzmi „Wszystkie ptaki składają cześć i hołd wielkim i boskim ptakom Feng”, czyli chińskim feniksom. Istnieje hipoteza, że makata była prezentem cesarza Chin dla Jana III Sobieskiego i z Wilanowa przywiozła ją do Łańcuta księżna Izabela Lubomirska. Inna wersja, potwierdzona notą archiwalną mówi, że król Stanisław August Poniatowski miał makatę pąsową w ptaki. Być może wzmianki dotyczą tej samej „łańcuckiej” tkaniny. Z uwagi na jej ogromną wartość w sali kolumnowej znajduje się replika wykonana metodą fotograficzną na płótnie z ręcznie naniesionymi podmalowaniami.

W pałacowych wnętrzach znajduje się wiele dzieł sztuki pochodzących z dawnych zbiorów łańcuckich, powojennych zakupów oraz depozytów z innych muzeów. Zgromadzono tu bogate i różnorodne kolekcje malarstwa i grafiki, rzeźby, mebli, instrumentów muzycznych, sreber, porcelany, laki i wspaniały księgozbiór.

Fundusze Europejskie pozwoliły także na kompleksowy remont drugiego piętra zamku, które wcześniej rzadko było udostępniane zwiedzającym. Pokoje są tam dużo mniejsze, a korytarze ciasne, często jest z nich tylko jedno wyjście. To piętro miało bardziej „domowy” charakter, mieściły się tam pokoje dzieci, gościnne i służby. Niektórych wnętrz nie remontowano od wyjazdu z  Łańcuta ostatniego ordynata i służyły jako magazyny. Całe II piętro jest zdigitalizowane, można je zwiedzić wirtualnie. W sieci dostępne są też fotografie naczyń kuchennych i toaletowych. A dla osób niewidomych przygotowano audiodeskrypcję, czyli rozbudowany opisowy komentarz.

Fundusze Europejskie pomogły również w odtworzeniu historycznych Łaźni Rzymskich. Znajdujące się w piwnicach Zamku Łaźnie powstały w latach 20. XX w. Były wyposażone w najnowocześniejsze w ówczesnych czasach systemy grzewcze i urządzenia kąpielowe. Ściany i sklepienie są bogato zdobione, pokryte m.in. polichromiami przedstawiającymi trytony.

Alejek i starych drzew czar

Pałac otacza piękny park z wiekowymi drzewami, krzewami i ogrodem różanym. W ostatnich latach odrestaurowane zostały alejki, przywrócono im układ wzorowany na mapie z 1930 r. Ławeczki, mała architektura oraz bogata roślinność zachęcają do spaceru i odpoczynku. Odwiedzając Muzeum Zamek w Łańcucie warto zarezerwować sobie czas także na odwiedziny Storczykarni. W dwudziestoleciu międzywojennym Łańcut słynął z upraw oryginalnych odmian tych kwiatów. Muzeum wróciło do tej tradycji, uprawiane są tu okazy z przedwojennego materiału genetycznego, jak i najnowsze odmiany. Łańcuckie storczyki znowu zachwycają i zdobywają medale na międzynarodowych wystawach.

Kolejną atrakcją zespołu pałacowo – parkowego jest neobarokowy budynek Stajni i modernistycznej z elementami klasycznymi Wozowni. Zgromadzono tu dwie kolekcje pojazdów konnych, ta historyczna obejmuje 55 pojazdów po rodzinie Potockich. Pochodzą z renomowanych firm wiedeńskich, londyńskich czy paryskich. Ściany wozowni zdobią trofea egzotyczne przywiezione w 1924 roku z safari przez ostatniego właściciela oraz kilka trofeów europejskich.

Druga z kolekcji, gromadzona po wojnie liczy blisko 80 pojazdów. Od 2022 roku zostanie udostępniona zwiedzającym w remontowanym budynku ujeżdżalni. Prace trwają także w budynku Oranżerii. Kilka lat temu przy wsparciu Funduszy Unijnych wyremontowany został dach, a teraz we wnętrzu powstaje centrum kultury.

Widok Zamku z zewnątrz, na pierwszym planie czerwone róże, kwitnące w ogrodach pałacowych
Sala teatralna w Łańcucie, bogato zdobiona, utrzymana w ciepłych barwach, po prawej stronie scena, po lewej rzędy sof i krzeseł dla widzów
Korytarz w zamku, utrzymany w ciepłych barwach, na ścianch beżowe płytki, po lewej stronie kilka dużych okien. Na podłodze czerwony, dywanowy chodnik. Po obu stronach korytarza, wiele rzeźb i popiersi, niektóre ustawione na marmurowych postumentach.
Drewniana, półkolista altana, pomalowana na zielono, ustawiona na tle zielonych liściastych drzew i krzewów. Pod nią beżowa rzeźba półnagiej kobiety, przed nią - bogato zdobiona mini fontanna.
Bogato zdobiony i wyposażony salonik. Jasne, ciepłe barwy, na ścianach sztukateria i motywy kwiatowe, lustra i obrazy w złotych ramach. Na środku okrągły stolik przy nim krzesła i sofki. Na podłodze mozaika drewniana, przykryta beżowym wzorzystym dywanem.
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności