Zwiedzaj z Funduszami - Platforma z atrakcjami województwa Podkarpackiego

Rozmiar czcionki

A- A A+

Kontrast

Strona główna Mapa atrakcji Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Józefa Piłsudskiego 16, 38-400 Krosno

Przydatne informacje

Adres:

ul. Józefa Piłsudskiego 16

38-400 Krosno

Adres e-mail:

muzeum@muzeum.krosno.pl

Telefon:

13/ 432 13 76

Opis atrakcji

Przepiękne, zabytkowe wnętrza Muzeum kryją prawdziwe skarby. Turyści, zwiedzając je, mają wrażenie, że cofnęli się w malowniczą, bogatą przeszłość tego regionu.

Pałac Biskupi – historia i archeologia

Oficjalną datą powstania Muzeum w Krośnie jest 22 lipca 1954 roku. Przez lata zgromadziło mnóstwo niezwykle cennych eksponatów. Zgromadzono je zarówno w reprezentacyjnych salach, jak i w zaadaptowanych na cele wystawiennicze korytarzach i podziemiach dawnego Pałacu Biskupiego oraz sąsiadującej z nim kamienicy „Zgoda”. Wędrówka po tych zakamarkach ma nieodparty urok.

Zwiedzanie zaczyna się zwykle od podziemi, gdzie urządzona została wystawa archeologiczna „Przeszłość ożywiona”. Gromadzi najstarsze odkryte ślady bytności ludzkiej na tym terenie. Wśród nich są narzędzia, broń i ozdoby, zainteresowania najmłodszych budzą m.in. kości mamuta. Wrażenie na turystach robi też zagłębienie w podłodze – to odwzorowanie całopalnych grobów z epoki brązu i żelaza. Ciała palono wówczas na stosie, a pozostałości składowano w popielnicach i wkopywano w ziemię. W podziemiach Pałacu Biskupiego z kolei część ekspozycji urządzono wokół oryginalnego muru obronnego Krosna z XIV wieku.

Wystawa „Z dziejów Krosna i regionu” opowiada historię Królewskiego Miasta od zaborów, przez obie wojny po współczesność. W kolekcji jest m.in. broń, mundury, obrazy i zdjęcia przedstawiające najważniejsze postacie i wydarzenia. Wyjątkowo cenna jest kolekcja dokumentów królewskich dotyczących Krosna od XIV do XVIII wieku. Prawdziwym skarbem jest unikatowy fortepian Pleyel z 1862 roku. Egzemplarz w Muzeum jest jednym z najstarszych, w pełni sprawnych fortepianów w Polsce.

Kolekcja lamp – od oliwy do elektryczności

Muzeum Podkarpackie w Krośnie znane jest przede wszystkim z imponującej, jednej z najcenniejszych i największych na świecie, kolekcji lamp. W jego zbiorach znajduje się około 3,5 tys. obiektów poczynając od świeczników i lampek olejnych, poprzez naftowe, gazowe, spirytusowe a na oświetleniu elektrycznym kończąc. Są wśród nich piękne, unikalne egzemplarze zdobiące dawniej salony dworów i pałaców. Zobaczyć można też m.in. rekonstrukcję pierwszej lampy naftowej prekursora przemysłu naftowego Ignacego Łukasiewicza. Ciekawostką jest lampka naftowa umieszczona na składanym rowerze. Takie rowery zrzucano wraz ze skoczkami podczas wojny.

Muzeum szczyci się Galerią Sztuki artystów związanych z regionem. Obrazy, rzeźby, rzemiosło artystyczne i zabytkowe meble prezentowane są w przepięknych wnętrzach o renesansowych, kolebkowych sklepieniach. Znajdują się tu m.in. prace uczniów Matejki: Seweryna Bieszczada, Stanisława Bergmana i Franciszka Daniszewskiego.

Koniecznie trzeba też zajrzeć do jedynej w swoim rodzaju galerii szkła. Znajdują się tam  unikatowe wyroby artystyczne - kolorowe rzeźby i przedmioty użytkowe. Eksponaty pochodzą przede wszystkim z Krośnieńskich Hut Szkła, ale i prywatnych pracowni. W przygotowaniu jest stała wystawa poświęcona polskiej emigracji politycznej oraz broni i sztuce Japonii.

„Zgoda” – nowe przestrzenie, nowe możliwości

Muzeum od początku mieszczące się w Pałacu Biskupim odkupiło w 2017 roku od Cechu Rzemiosł Różnych część przyległej kamienicy dawnego Towarzystwa „Zgoda”. Przy wsparciu Funduszy Unijnych zmodernizowało i wyremontowało ją zyskując ponad tysiąc metrów kwadratowych powierzchni. Dzięki temu w podziemiach prezentowane są skrywane wcześniej skarby z Działu Archeologicznego. Na parterze znajduje się sala przeznaczona na wystawy współczesnych artystów i rękodzielników. Na piętrze powstała nowocześnie wyposażona sala konferencyjno-naukowa, będąca także przestrzenią dla uczestników warsztatów. Na ostatniej kondygnacji muzeum zyskało przestrzeń na pracownię konserwacji malarstwa i rzeźby.

Muzeum oferuje też oprowadzanie po zabytkowym zespole krośnieńskiej starówki oraz Starym Cmentarzu. W ofercie edukacyjnej ma lekcje muzealne wzbogacone prezentacjami multimedialnymi oraz filmami i pokazami eksponatów. Odbywają się koncerty muzyki klasycznej i dawnej, a także kameralne recitale chopinowskie na zabytkowym Pleyelu.

Oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie jest Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła.

Żółty budynek muzeum na tle bezchmurnego nieba. Na elewacji napis Muzeum Podkarpackie
Ekspozycja wyrobów ze szkła: kieliszków, szklanek, mis i ozdób.W tle ściana z cegły.
Makieta z prehistorycznym człowiem siedzącym przy ognisku
Nowoczesne wnętrze ekspozycyjne dotyczące epoki brązu i epoki żelaza
W rogu pokoju stoi fortepian, naścianach zawieszono portrety
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności